Şef Murat Bozok imzalı ‘Ferida’ kapılarını açtı

23.06.2021 11:37:05

Brasserie kavramına yeni bir boyut kazandıran ‘Ferida’, İstanbul’un yeni buluşma noktası tarihi Fişekhane’de kapılarını açtı. Şef Murat Bozok danışmanlığında yaklaşık 1 yıl süren çalışmaların ardından misafirlerine hoş geldiniz diyen işletme yeme içme sektöründe yeni bir vizyonun temsilcisi olacak. Murat Bozok, Ferida’yı özgün kılan olguları şöyle özetledi: “El yapımı malzemelerden ortaya çıkan imza tabaklar, mutluluk hissi yaratan ambiyans ve dünya mutfağının yanında menü için özel olarak seçilen Balkan tatları.”

Son dönemde bünyesinden küresel ölçekte markalar çıkaran Türk yeme içme sektörü planlı ve stratejik yatırımlarla istikrarlı büyümesini sürdürüyor. Yaklaşık 30 yıldır tekstil sektöründe faaliyet gösteren Özbayrak ailesi, Şef Murat Bozok’un danışmanlığında yaklaşık 1 yıl süren çalışmaların ardından ‘Ferida’yı sektöre kazandırdı. Özbayrak ailesinin ikinci kuşak temsilcileri Orhan Özbayrak ve Semih Özbayrak’ın öncülüğünde ortaya çıkan marka, Murat Bozok’un üzerinde titizlikle çalıştığı özel bir menü ile İstanbul’un yeni buluşma noktası tarihi Fişekhane’de kapılarını açtı.

“FERİDA, BRASSERIE KAVRAMINDA YENİ BİR VİZYONUN ÖNCÜSÜ OLACAK”

Ferida menüsünün adeta bir kitap yazımı titizliğinde ortaya çıktığını söyleyen Şef Murat Bozok, “Uzun süredir üzerinde çalıştığımız Ferida markası bizleri oldukça heyecanlandırıyor. İnsanın kendisini hem menü hem de ambiyans anlamında özel hissedeceği bir projeye hayat vermiş olduk. Ferida’nın Brasserie felsefesinin temelinde el yapımı hammadde var. Yani misafirlerimize sunduğumuz tüm final tabakların malzemeleri yine Ferida mutfağının şeflerinin ellerinden çıkıyor. Menümüzü, ziyaretçilerimizde kafa karışıklığı yaratmayacak şekilde tasarladık. Balkan lezzetlerinde de oldukça iddialıyız. Hem iç hem de dış ambiyans olarak Ferida insanda gerçek anlamda bir mutluluk hissi yaratıyor.” dedi.