İnoksan A1
BONNA A2
Öztiryakiler
Akkomarka'dan restoran sektörüne örnek olacak proje

Akkomarka'dan restoran sektörüne örnek olacak proje

5.03.2024 10:50:38

Restoran zinciri Akkomarka, Coca Cola ili birlikte 10 bin ağaçlık hatıra ormanı kurucak. 

12 markası, Türkiye’deki ve yurtdışındaki 40’tan fazla restoranıyla sektörün en önemli oyuncularından biri olan Akkomarka, Coca Cola İçecek ile yaptığı iş birliğiyle Sivas’ın Zara ilçesinin Kumoğlu Köyü’nde 8 bin sarıçam ve 2 bin badem ağacından oluşan “Akkomarka-Coca Cola İçecek Hatıra Ormanı” kuruyor. 

Tüm restoranlarda yenilenebilir enerji

Çevre konusunda duyarlı bir işletme anlayışı içinde olduklarının altını çizen Akkomarka Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yeşilyurt, yaptıkları çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: “IREC Sertifikalı olan tüm restoranlarımız iki yıldır elektrik enerjisini yenilenebilir kaynaklardan tedarik ettiği için bu oran bizde ‘sıfır’ oldu. Ege Orman Vakfı’nın hesaplamalarıyla tüm karbon salınımımızın sıfırlanması için yaklaşık 5 bin ağaçlık bir ormana ihtiyaç duyulduğunu öğrendik. Sürdürülebilirlik konusunda hassasiyetimizi bilen, önemli iş ortaklarımızdan Coca Cola İçecek de katkı sunmak istedi ve birlikte fidan sayısını 10 bine çıkararak bir hatıra ormanı kurmaya karar verdik. Ege Orman Vakfı’nın organizasyonuyla Sivas’ın Zara ilçesinin Kumoğlu Köyü’ndeki rehabilitasyon sahasında 10 bin fidanlık bir hatıra ormanı Akkomarka ve Coca Cola İçecek iş birliğiyle oluşturuldu. Günümüz kaynaklarının yarına da ulaşabilmesi için çalışmayı ilke edinmiş bir marka olarak enerjiden gıdaya, üretimden atık yönetimine birçok başlıkta önemli adımlar attık ve atmaya da devam edeceğiz.” 

Geri dönüştürülebilir ambalajlarla her ay 1000 ağacı kurtarıyor

Sürdürülebilirliği odağına alan Akkomarka, Sorumlu Restoran Hareketi’yle Birleş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları arasında yer alan “Temiz Su ve Sanitasyon”, “Sorumlu Üretim ve Tüketim”, “Erişilebilir ve Temiz Enerji”, “İklim Eylemi” gibi 17 hedefe de katkı sunuyor. Tüm işletmelerinde plastik kullanımını yüzde 99 azaltan marka, geri dönüştürülebilir paket servis ambalajları sayesinde her ay 1000 ağacı kesilmekten kurtarıyor.