Külsan 1 ana banner
Empero tepe orta
Öztiryakiler
Pınar, ülkenin ikonik güzelliklerini su şişelerini taşıdı

Pınar, ülkenin ikonik güzelliklerini su şişelerini taşıdı

22.06.2022 15:47:55

Uluslararası alanda rekabet eden yüzde 100 Türk sermeyeli şirketlerden biri olan Pınar Su ve İçecek, Türkiye’nin en özel ve ikonik simgelerinden aldığı ilhamı cam şişelere taşıdı. İlk etapta Kız Kulesi, Boğaz Köprüsü, martı ve vapur simgesiyle İstanbul ile Saat Kulesi, eski cumbalı evleri, yelkenleriyle İzmir ve Alaçatı raflarda yerini aldı. Pınar Su ve İçecek Pazarlama Müdürü Pelin Gülbay Özdemir, cam şişe suyu turistler için çekici bir hatıra nesnesi haline getirerek, horeca kanalı aracılığıyla ülkemizin doğal güzelliklerini ve kültürel değerlerini dünyaya özgün biçimde göstermeyi amaçladıklarını söylüyor.

Farklı ihtiyaçlara çözüm sunan hem tüketici hem horeca kanalına sunduğunuz yenilikçi ürünlerinizden bahseder misiniz?

Türkiye’nin ilk ambalajlı doğal kaynak suyu markası olarak 1984 yılında çıktığımız bu yolculukta ilk cam şişe, ilk cam damacana, pH seviyesi yüksek sporculara özel tasarıma sahip ilk sporcu şişesi gibi ürünlerimizle ilklere imza atmaya devam ediyoruz. Güçlü marka imajımız ve tüketici odaklı pazarlama stratejilerimiz ile yıllar içerisinde içecek şirketine dönüşme vizyonu çerçevesinde ticari unvanımızı da “Pınar Su ve İçecek” olarak değiştirdik. Tüketici eğilimlerini ve trendleri sürekli takip ederek ürün porftföyümüzü geliştiriyoruz. Türkiye’nin ilk vegan sertifikalı, doğal kaynak suyuyla ürettiğimiz ve yüzde 100 pancar şekeriyle tadlandırdığımız, ev yapımı lezzetinde limonatayı tüketicilerimizin beğenisine sunduk. Şeker tüketiminden kaçınanlar için ise şekersiz çeşidi de bulunan Pınar Limonata C vitaminli oluşuyla da kategoride farklılaşıyor.

Alkolsüz içecek pazarının yüzde 40’ını oluşturan gazlı içecekler; kolalı içeceklerden gazoz çeşitlerine oldukça geniş ürün skalasına sahip bir kategori. Bu kategoriyi tercih eden tüketicilerin tüm dünyada hızla yükselen sağlıklı yaşam trendine paralel daha doğal içerikli içeceklere kayma eğilimi olduğunu gördük. Bu nedenle Madran’ın zirvesinden çıkan doğal kaynak suyumuzla gerçek meyve suyunu birleştirdik ve Pınar Frii ürün ailesini lanse ettik. Glukoz veya fruktoz şurubu kullanmadan yüzde 100 şeker pancarıyla tat verdik. Cam şişede olmasını istedik, burda da ünlü endüstriyel tasarımcı Defne Koz ile çalıştık. Hedef kitlenin eline alıp deneyimlemek, çantasına atmak isteyeceği bir tasarım oldu. İçeriğindeki meyvelerden gelen vitaminlerle, günlük vitamin ihtiyacının karşılanmasını da destekleyen Pınar Frii, Türkiye’nin “vegan” sertifikasına sahip ilk meyveli gazlı içeceği. Şekerli ve şekersiz çeşitlerinden oluşan Pınar Frii kategorisindeki misket limon, mandalina, kırmızı üzüm, kavun ve nar lezzetleriyle farklı damaklara hitap ediyor. 

Dünyada oldukça yaygın olan ama Türkiye’de henüz farkındalığı oluşmaya başlayan, fonksiyonel içecek ürünlerimizin lasmanını, “Pınar Yeni Nesil Yaşam Pınarım ile Yaşamına Değer Kat'' mottosuyla; 2019 yılında gerçekleştirdik. Bağışıklık Pınarım, Rahatlık Pınarım, Güzellik Pınarım ve Zindelik Pınarım olmak üzere dört farklı çeşitte sunduğumuz Fonksiyonel ürünlerimiz, vegan sertifikasına sahip. Vücudun günlük ihtiyaçlarına göre geliştirdiğimiz fonksiyonel içecekler, su içmeyi keyifli hale getirirken içeriğindeki meyve ve sebzelerle de farklı damak tatlarına hitap ediyor. Ev dışı tüketim kanalında sağlıklı, vegan içecek alternatifleri artan bir trend. Bu trende uygun olarak, Pınar Frii ve Fonksiyonel ürünlerimizi, içeriğine uygun olarak menülerde konumlandırarak tüketicilerle buluşturuyoruz.

Horeca kanalındaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Horeca kanalına özel, satış ve pazarlama ekiplerimizle müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak çözümler geliştiriyoruz. Yumuşak içimli, Madran’ın zirvesinden gelen doğal kaynak suyunu sağlıklı cam şişede, farklı boyutlarda ve etiket temalarında sunuyor ve yaygınlaştırmayı önceliklendiriyoruz. Yeni çalışmamız şehir şişeleriyle tarihi, kültürel ve turistik olarak öne çıkan şehirlerimizin simgelerini cam şişelerin üzerine taşıdık. Ülkemizin güzelliklerini daha geniş kitlelere tanıtmayı amaçlıyoruz. Meyveli gazlı içecek ve fonksiyonel ürünlerimizle içecek trendlerine uygun çalışmalara imza atıyoruz. Frii ve Fonksiyonel ürünlerimizin faydalarını destekleyecek yenilikçi kokteyl ve mokteyl çalışmaları sunuyoruz. 

Ürün geliştirmelerinizi neye göre şekillendiriyorsunuz?

Küresel trendleri de yakından izliyoruz. Hedefimiz, sektörde farklı kategorilerde faaliyet gösteren lider bir firma olmak. Tüketicilerin son dönemde katkısız, şekersiz, doğal içerikli, az kalorili, vegan, bağışıklık sistemini güçlendiren ya da kilo verdirme özelliği bulunan fonksiyonel yiyecek ve içeceklere yöneldiğini gözlemliyoruz. Bu sağlık bilincinin artmasında pandeminin de rolü olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte karşımızda yeni ve inovatif ürünleri denemeye heyecanlı, tek bir üründen birden fazla fayda beklentisi olan genç bir kitle var. Bir süre öncesine kadar tüketiciler gıda ve içecek tüketiminde öncelikli olarak lezzet arıyordu, artık öncelikler değişti. Pınar Su ve İçecek olarak bu ilgiyi ve değişimi dikkate alarak, “Yeni Nesil İçecek” kategorimizle farklılaşan tüketici taleplerine yanıt vermeyi hedefliyoruz.

“Şehir şişeleri” projenizden bahseder misiniz? Neyi amaçladınız?

Şehir şişeleri, raflarda henüz yerini alan son projemiz. Horeca kanalında beğeniyle tercih edilen Madran doğal kaynak suyunu cam şişede sunduğumuz ürünlerimizde bu kez Türkiye’nin farklı coğrafyalarındaki, farklı kültürleri temsil eden şehirler var. Ülkemiz, gerek doğal gerekse tarihi güzellikleriyle dünyanın en göz alıcı ülkelerinden bir tanesi. Her köşesinde keşfedilmeyi bekleyen bambaşka bir hazine yatıyor. İstanbul’da Kızkulesi, Ankara’daki tarihi Meclis binası, İzmir’de saat kulesi, tarihi cumbalı evler ve dahası… Türkiye’nin en özel ve ikonik simgeleri bize de ilham verdi ve cam şişelerimize taşıdık. Amacımız; ülkemizin doğal güzelliklerini ve kültürel değerlerini dünyaya özgün biçimde gösterirken tarihi değerlerimizi de tüm tüketicilerimize hatırlatmak. İlk olarak etiket tasarımlarını tamamladığımız İstanbul, İzmir ve Alaçatı şişelerimiz raflardaki yerini aldı. İlerleyen zamanlarda farklı şehirlerin de hazırlığını tamamlayarak tüketicilerle buluşturmayı hedefliyoruz. Cam şişelerimizde yer alan motiflerin, Türkiye’nin dört bir yanını daha fazla keşfetmek için herkese ilham olacağına inanıyoruz.

Otel, restoran ve cafelerde en çok hangi ürünler tercih ediliyor?

Ev dışı tüketim kanalında tercih edilen içecekler farklı lokasyon ve kanallarda farklılaşıyor. Doğal kaynak suyu için sağlıklı cam şişe ürünlerimiz daha preimum noktalarda tercih edilirken, Frii gazlı içecek kategorimiz daha masum içerikli gazlı içecek tüketicilerine hitap ediyor. Vegan beslenmenin öne çıktığı cafe ve restoran sayılarının da gün geçtikçe arttığını görüyoruz. Bu kanalda da vegan sertifikalı yeni nesil su portföyümüz olan fonksiyonel içeceklerimiz, C vitaminli şekerli şekersiz limonata çeşitlerimiz ve Pınar Frii meyveli gazlı içecek portföyümüz tercih ediliyor. Pınar Su ve İçecek olarak, farklı kategorilerdeki ürünlerimizle değişen tüketici ihtiyaçları ve işletmelerin taleplerine göre özel çalışmalar da yapıyoruz. Henüz Türkiye’de yeterince bilinmeyen fonksiyonel içecek kategorisinin sağlıklı yaşam, tam iyi olma hali trendine paralel bir şekilde önümüzdeki yıllarda, özellikle ev dışı tüketim kanallarında tüketiciler tarafından daha fazla talep edileceğini öngörüyoruz.