Kültür ve gastronomi sahnesine yeni bir soluk: Restoran Modern

Kültür ve gastronomi sahnesine yeni bir soluk: Restoran Modern

20.10.2023 09:21:03

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş müzesi İstanbul Modern’in içinde yer alan Restoran Modern, haziran ayı başında kapılarını açtı. c•paces Group bünyesinde hizmet veren Restoran Modern, İstanbul’un kültür, sanat ve tarihinden ilhamla çağdaş bir deneyim sunmaya odaklanıyor.

Aliye GÜMÜŞ

Şehrin en ikonik noktalarındaki Feriye, dekk, Madera, Cream & Sugar gibi markaların işletmelerini üstlenen c•paces Group bünyesinde hizmet veren Restoran Modern, Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş müzesi İstanbul Modern’in içinde konuklarını ağırlıyor. Haziran ayında kapılarını açan Restoran Modern, İstanbul’un kültür, sanat ve tarihinden ilhamla çağdaş bir deneyim sunmaya odaklanıyor.

Bir sosyalleşme ve buluşma noktası

c-paces Group Kurucu Ortağı Göktuğ Özdemir, “Konuklar Tarihi Yarımada manzarasına sahip şık ve ferah bir ambiyansta, Türk mutfağına çağdaş dokunuşlar katan menüler ve müzik eşliğinde özgün bir lezzet deneyimi yaşayabiliyor. Buradaki öğlen ve akşam yemeği sofraları, yaratıcı karşılaşmalara alan açan bir sosyalleşme ve buluşma noktası oluyor” diyor. Restoran Modern, pazartesi günleri kapalı olup, hafta sonları hariç her gün saat 12.00 ile 00.00 arasında servis veriyor.

Restoran Modern ’in mekân tasarımı müzenin yeni binasının mimarisinde de imzası olan Renzo Piano Building Workshop (RPBW) tarafından gerçekleştirilmiş. İç tasarımını üstlenen Autoban ise, İstanbul’un tam da kendisinden ilham alan, rafine zevklere sahip, sanata meraklı ve yeni deneyimleri kucaklayan ziyaretçilerimize hitap edecek, çağdaş bir tarz benimsemiş.

Lokal malzemeler, modern dokunuşlar

Restoran Modern’in Executive Chef’i Tuğçe Mirza Canik, Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü mezunu genç bir şef. 10 yıla yaklaşan kariyeri boyunca DoubleTree by Hilton Moda ve Gaea Restaurant gibi yerlerde deneyim kazandı. Norveç başkenti Oslo’da yer alan 3 Michelin yıldızlı Maaemo Restoran’da staj yaptı. Osterio Salvatore’nin Head Chef’i olarak görev aldıktan sonra, sırasıyla Del Mare ve Food Hall Istanbul & Han 1831 Meyhane’de yiyecek içecek koordinatörü olarak çalıştı. Bugün ise Restoran Modern’de kariyerine devam ediyor. Ekipte ise toplam 70 kişi yer alıyor.

Göktuğ Özdemir, menü oluşturma sürecini şöyle anlatıyor: “Akdeniz ve çağdaş Türk mutfağının en lezzetli örnekleriyle lokal malzemeler ve modern dokunuşlarla oluşturulmuş mevsimsel menülerimiz bulunuyor. Misafirlerimize öğle ve akşam yemekleri için, Türk mutfağının farklı dönem ve bölgelerine ait tarifler bir araya getiren iki ayrı menü sunuyoruz. Ayrıca hafta sonları 11.00 itibarıyla misafirleriyle buluşturduğumuz brunch menümüz, zahterli tereyağı ve simit eşliğinde servis edilen çılbır, avokado püresi ve sote ıspanakla sunulan yumurta & simit tabağı, orman meyveleri ve lime kremasıyla pankek sufle, mevsim meyveleri, granola ve badem ile matcha kase ve mevsim sebzeleriyle frittata gibi tatları içeriyor. Anadolu topraklarında yetişmiş üzümlerden üretilen şaraplarla oluşturulmuş geniş şarap kavımız, özenle hazırlanan ve günün her saati deneyimlenebilecek lezzetli kokteyllerimizle tam da şehre döndüğümüz bu dönemde akşamüstü buluşmaları ve akşam yemekleri için ideal tatlar sunuyor.”