İstanbul’un yeni İtalyanı: Ristorante Umberto

İstanbul’un yeni İtalyanı: Ristorante Umberto

29.09.2023 12:36:33

Yeme içme sektöründe 12 marka ve 40’ın üzerinde restoranla faaliyet gösteren Akkomarka, yeni markası Ristorante Umberto ile ülke gastronomisini yeni bir İtalyan ile tanıştırıyor. Marka, İtalyan mutfağının klasiklerini ve geleneksel lezzetlerini farklı sunumlarla misafirleriyle buluşturuyor.

Aliye GÜMÜŞ

Kuşkusuz dünyanın en popüler mutfaklarından biri İtalyan mutfağı. Etrüsk, Antik Yunan, Antik Roma, Bizans, Yahudi ve Arap mutfaklarının belirgin etkilerine sahip çok zengin bir mutfak. Gerçek bir Akdenizli... Sanıldığının aksine pizza ve makarnadan çok ötesini barındırıyor. En önemlisi, hamburgerin önlenemez yükselişine bir karşı duruş sergileyerek mevsimsel ve doğal ürünlerle hazırlanan yemeklere sahip. Deniz mahsulleri, kırmızı et, peynir çeşitleri ve dahası…

Yeme içme sektöründe 12 marka ve 40’ın üzerinde restoranla faaliyet gösteren Akkomarka da yeni markası Ristorante Umberto ile ülke gastronomisini yeni bir İtalyan ile tanıştırıyor. “Caddenin İtalyanı” olarak temmuz ayında kapılarını açan restoran, İstanbul’un önemli alışveriş ve yeme içme destinasyonlarından Bağdat Caddesi’nde, yeşillikler içindeki Göztepe Parkı’nın karşısında konumlanıyor.

Ristorante Umberto, geleneksel İtalyan lezzetlerini, orijinal tarifleriyle ve şık bir ambiyansta sunuyor. İstanbul’da İtalya havası estiren atmosferi, lezzetleri ve 80 kişilik kapasitesiyle günün her saatinde, keyifli vakit geçirmek isteyen konuklarını ağırlıyor. Umberto’un tüm dekorasyonu, Smart Tasarım tarafından özel olarak hazırlanmış. Restoranın simgesi haline gelen avize ise, Venedik’in cam sanatıyla ünlü olan Murano Adası’ndan getirtilmiş.

Klasik ve geleneksel lezzetler

Ristorante Umberto’nun mutfağını yaklaşık 10 yıldır gastronomi sektöründe şeflik yapan Özgür Yavuz yönetiyor. Uzun yıllar Türkiye’nin başarılı otellerinin yanı sıra, İtalya’da da çeşitli restoranlarda görev yapan, Türkiye’de de Michelin yıldızlı şeflerle çalışma fırsatı bulan Özgür Yavuz, toplamda 25 kişilik bir ekiple mutfağı yönetiyor.

Akkomarka Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yeşilyurt, menü oluşturma sürecini şöyle anlatıyor: “Umberto, menüsünde yer alan İtalyan mutfağının klasiklerini ve geleneksel lezzetlerini farklı sunumlarla misafirleriyle buluşturuyor. Klasik başlangıçlardan makarna ve risotto çeşitlerine, pizzalardan et ve balık alternatifli ana yemek tercihlerine ve tatlılara kadar tüm lezzetler mevsimin taze ürünleriyle hazırlanıyor. Pizzada peynir sevenler için quatro formaggi, sebze tercih edenler için pizza alle melanzane ve pizza asparagi con tartufo; et sevenler için ise, pizza alla diavola en çok tercih edilen lezzetler arasında yer alıyor. Ayrıca, klasik pizza margherita da oldukça beğeniliyor. Makarnalarda ise, linguini ve tagliatelle seçenekleriyle beraber, klasik italyan yemeklerinden gnocchi ve Umberto’ya özel bir sunumla hazırlanan lasagna alla bolognese çok seviliyor. Sipariş üzerine anında hazırlanan tiramisu a la minute, mevsim meyvelerinden şeftali ile sunulan Umberto panna cotta ve her yerde bulamayacağınız pasticciotto da, menüde yer alan tatlı seçenekleri arasında… Umberto’da geniş bir kokteyl menümüz var. Hem spesiyaliteler hem de klasik kokteyller sunuyoruz. Ayrıca, şarap menümüzde de iddialıyız. Özellikle yerel şarapların ağırlıkta olduğu, ülkemizin bağlarıyla ünlü farklı lokasyonlarından ürünler sunuyoruz.”

Ristorante Umberto’nun spesiyaliteleri arasında buratta multicolore başı çekiyor. Pizza alla diavola, kuşkonmaz ve trüf mantarı ile eşsiz bir lezzet pizza asparagi con tartufo, hafif bir yaz salatası Insalata D’ Umberto ve somon havyarıyla sunulan Insalata di carciofi de en çok tercih edilen seçenekler arasında sıralanıyor. Menünün diğer favorileri ise, farklı bir sunumla servis edilen lasagna alla bolognese, mantar suyunda risotto funghi chanterelles ve sipariş üzerine anında hazırlanan tiramisu a la minute.

Hasan Yeşilyurt, “Umberto çok kısa sürede Bağdat Caddesi’nin favori restoranlarından biri oldu. Misafirlerimizin övgüleriyle, markamızı büyütmeyi arzu ediyoruz” diyor.