Külsan 1 ana banner
Empero tepe orta
Öztiryakiler
Galataport’da bir Japon esintisi: Yada Sushi&Bar

Galataport’da bir Japon esintisi: Yada Sushi&Bar

9.06.2022 12:28:08

İstanbul’un önemli destinasyon merkezlerinden Galataport’ta açılan Yada Sushi&Bar, suşi ağırlıklı Asya esintili menüsü ile meraklılarının ilgi odağı olacak. Mekân bir Japon felsefesi olan Wabi-Sabi'den ilham alan estetikle misafirlerini ağırlıyor; lezzetlerin yaratıcısı ekip bütün tat deneyimlerinde Umami arayışı ile konuklarının damağında tüm duyuları uyandırmayı hedefliyor.

Fevziye Salaş

Yada Sushi&Bar, 2013 yılında İstinye’de hizmet vermeye başlayan ve İstanbul’un ilk modern suşi restoranı olan Mori’nin kurucuları tarafından açıldı. Nisan ayında ise Karaköy’den, İstanbul’un dünyaya denizden açılan kapısı konumundaki Galataport’da ikinci şubesini açtı. 

Yada Sushi&Bar, 8 yıllık tecrübesiyle, suşi ağırlıklı Asya esintili mutfaklarda uzmanlaşmış, malzemeye odaklanan bir menüye sahip. Menüde yemeklerin içerikleri öne çıkarılırken, duyuları harekete geçiren bir yemek deneyimi sunuluyor. Kapalı mekânının yanı sıra yaz aylarında keyfi çıkarılacak bir de terası var.

Yada Sushi&Bar’da doğallığa odaklanarak, Wabi-Sabi estetiği ile uyumlu bir ortam yaratmak için her ayrıntı düşünülmüş; kumlu duvarlar, epoksi zemin, loş aydınlatmalar, ahşap ve çelik gibi güçlü malzemelerin kullanıldığı yaratım sürecinin sonunda, Japon esintili görsel sanatlar ve ikebana esintili çiçek aranjmanları gibi birçok detayın da katkısıyla özgün bir mekân ortaya çıkmış. Doğal, sade, zarif ve çağdaş çizgisi; sakin ve mütevazi tonlardan oluşan renkleri ile ortam olabildiğince dingin. 

Umami ile damaklarda 5 duyu

Yada Sushi&Bar ‘lezzetin özü’ olarak tanımlanan Umami arayışında, gizli ayrıntılar ve şaşırtıcı lezzetler sunmanın peşinde. Yiyecek ve içecek menüsü sade ve zarif olana odaklanarak tasarlanmış. Kendini işine adamış şef ve ekibi, Yada Sushi&Bar deneyimini unutulmaz kılmak için çalışıyor; tatlı, ekşi, acı, tuzlu tüm tat deneyimlerinde Umami unsurunu birleştirerek, konuklarının damağında tüm duyuları uyandırmak istiyor. 

Dünyanın birçok bölgesinde günlük yakalanan taze balıklarla yapılan menüde Ebi Snow, Volcano Roll ve mekânın imza ürünü Crispy Red Chicken damak zevkine önem verenler için servis ediliyor. Damak zevkine uygun hafif lezzetlere yönelen misafirler için ise Ördekli Salata, Poke Bowl gibi seçeneklerin yanı sıra Crazy Nigiri, Tiger Ramen gibi ürünler oldukça iddialı.

Perşembe ve cumartesi günleri DJ performansı

Şu an İstanbul’da iki şubesi bulunan Yada Sushi&Bar müdavimlerinin yanı sıra Galataport ziyaretçileri ve yabancı misafirlere de hizmet veriyor. İç mekânda 40, terasta 25 misafir ağırlanabiliyor. Pazar sabahı brunchlarının yanı sıra, her Perşembe ve cumartesi gerçekleştirilen DJ performansı ile de özellikle gençlerin ilgisini çekiyor.

Yada Sushi&Bar’ın, İstinye’de paket suşi hizmeti sunan ufak bir dükkan ile başlayan yolculuğu, Japon mutfağına olan taleple birlikte bugün kreatif bir lezzet ve sunum anlayışına evrilmiş. 

Bu yaz için Antalya ve Kıbrıs’ta franchise restoranların hizmet vermeye başlayacağının müjdesini veren ekip, gençlerin suşiye olan yoğun ilgisi nedeniyle günümüzde popüler olan ‘gurme burger’ konseptini Japon mutfağı ile birleştirerek modern ve dinamik bir konsept üzerinde çalıştıklarının da bilgisini paylaşıyor.