Külsan 1 ana banner
Empero tepe orta
Öztiryakiler
Butterfly Chocolate 20 yaşında!

Butterfly Chocolate 20 yaşında!

6.09.2023 15:39:08

Artizan çikolatanın öncü ismi Butterfly Chocolate 20 yaşında!

20 yıl önce Türkiye’de butik pastacılıkla başlayan Butterfly’ın serüveni, iki girişimci kadının dostluğuyla başladı. Yeni keşiflere meraklı bakış açılarıyla Türkiye’de ilkleri başarmaya, dünyadaki trendleri buraya getirmeye karar verdiler. Ebru İpekçi ve Leyla Akçağlılar’ın vizyoner bir yaklaşımla gelişen akımları takip ederek ortaya çıkardıkları bu marka, her adımda özenle ilerlemesine devam etti. Yıllar içinde butik pastacılıktan, yemek kitaplarına oradan da el yapımı ve bean to bar çikolatalara uzanan yolun taşları bu merak duygusuyla ve dostlukla döşendi. 

Butterfly Chocolate’ın kelebekle özdeşleşen zarif doğası, haute-couture bir anlayışla hazırlanan çikolata koleksiyonları, birçok taze meyve ve baharatla buluşan yenilikçi lezzetleri ve elbette bean to barlarıyla buluştu. Bu buluşma Butterfly Chocolate’ın vazgeçilmez artizan çikolatalarını ortaya çıkardı. 

20 yılı deviren hikayesiyle Butterfly Chocolate, bugün sürekli yenilenme ve keşfetme felsefesini devam ettiriyor. Şimdilerde yeni üretim merkezini kuran ve tüm çikolata koleksiyonlarını “bean to bar” yöntemiyle üreten Butterfly Chocolate, öncülüğünü devam ettirmeye kararlı. Çikolatanın kakao çekirdeğinden tüketiciye ulaşana kadar herhangi bir yabancı içerik olmadan, kendi tat notalarını koruyarak üretildiği bu yöntemle, Butterfly Chocolate bize kakaonun gerçek lezzetini sunuyor. 

Elbette iyi çikolatanın sırrı şarapta ve kahvede olduğu gibi çekirdeklerde. Butterfly’ın bu 20 yılın her noktasında olduğu gibi çekirdek seçiminde de öne çıkaran şey burada saklı. Uzun araştırmalarla, dünyanın dört bir yanında yapılan gezilerle, katılınan fuarlarla Butterfly Chocolate titizlikle çekirdeklerini seçiyor. Artizan çikolataları için, Gana, Madagaskar ve Tanzanya’daki çiftliklerde fermente edilmiş ve güneşte kurutulmuş olarak alınan organik kakao çekirdeklerini kullanıyor. İyi çikolata için çekirdek kalitesinin yanında fermantasyon, kavurma gibi süreçler de çok önemli. Bu nedenle 20 yıla uzanan kalitesini koruyan Butterfly, her adımı özenle takip ediyor. 

Artizan çikolata dünyasını Türkiye’de yaşatırken, günümüzün en sıcak konularından sürdürülebilirlik, etik tarım ve adil ticaret de Butterfly için her zaman göz önünde bulundurulan konulardan. Çekirdeklerini aldığı tüm çiftlikler, artizan çikolata dünyasının en çok tercih edilen “single origin” kakao çekirdeklerini yetiştirmenin yanı sıra etik tarım ve adil ticaret ilkeleri gözetiyor. 20. yılında sürdürülebilirlik adına adımlarını hızlandıracak olan Butterfly, çikolata üretimi sırasında ortaya çıkan Cascara çayı ile de oluşan atıkları değerlendiriyor. 

Bir kadın girişimi olarak 20 yıl önce yola çıkan Butterfly Chocolate bugün yenilenerek yoluna devam ediyor. Yeni üretim noktasıyla, İstanbul’un farklı noktalarında yer alan ve sayılarını arttırmaya devam ettiği şubeleriyle çikolatanın renkli dünyasına bizi davet ediyor. Butterfly Chocolate’ın bize gösterdiği çikolata dünyası bildiklerimizden farklı ve yeniliklerle dolu. Artizan ve el yapımı çikolatanın kendine özgü tatlarıyla Butterfly Chocolate 20. Yılında da bizi büyülemeye devam ediyor.