Pandemide toplu yemek sektörü büyük kayıp yaşadı!

1.07.2021 13:42:43

Hazır yemek sektörü pandemi koşullarında hizmet verdiği kesimi kaybetmenin sancılarını yaşıyor. YEMEKDER Yönetim Kurulu Başkanı Asraf  Engin Güner, gastronomidergisi.com’a  yaptığı açıklamada sektörün pandemiyle birlikte büyük hasar aldığını söyledi. 

Fatma SEÇKİN

Pandemiyle birlikte hayatımızdaki birçok şey gibi yemek ritüellerimiz de değişti. Artık masalarda yan yana oturamıyoruz, restoranlar, kafeler, yemekhaneler uzun süre kapalı kaldı. Evden çalışma sistemine geçen bazı firmaların çalışanları, öğle yemeklerini evde yemek durumunda kaldılar. Hazır yemek sektörü de pandemi koşullarında hizmet verdiği kesimi kaybetmenin sancılarını yaşadı. 

Hazır yemek sektöründe yıllardır en büyük sorun olarak, kayıt dışı üretim ve buna bağlı oluşan haksız rekabet gösterilirdi. Ancak şu sıralar sorunun temelinde pandemi yatıyor. 

Pandemi döneminde kurumsal firmalarda çalışanların birçoğunun evlerinden çalışmaya başlamasından kaynaklı toplu yemek hizmetlerinin yapılamaması veya aksaması sektöre büyük sekte vurdu. Ayrıca, partilerin, düğünlerin, açılışların iptaliyle giderek daralan sektör, normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte biraz hareketlense de bu hareketlilik beklentilerin çok gerisinde kaldı. Pandemi koşullarında maliyetler arttı. Hazır yemek hizmeti veren catering şirketleri, gıda fiyatlarındaki bu yüksek seyir nedeni ile büyük sıkıntılar yaşadılar. 

Toplu yemek sektörünün pandemiyle birlikte içinden geçtiği süreci, sektörün mevcut durumunu ve beklentilerini gastronomidergisi.com olarak Tama Mutfak CEO’su,  İstinye Üniversitesi (İSÜ) Öğretim Görevlisi ve aynı zamanda YEMEKDER Yönetim Kurulu Başkanı Asraf  Engin Güner’e sorduk.