Akıllı Tartı Sistemi ile otelde israflar azalacak

Akıllı Tartı Sistemi ile otelde israflar azalacak

29.03.2023 12:59:46

Türkiye’nin ilk ve tek teknoloji tabanlı bütünsel atık yönetimi girişimi Fazla; Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (P.O.Y.D.) tarafından düzenlenen etkinlikte sektör lideri markalar ile bir araya geldi. Etkinlikte Akıllı Tartı Sistemi tanıtılarak, otelde meydana gelen israfların nasıl azaltılabileceğine dikkat çekildi. 

Tedarik zinciri boyunca atık oluşumunu kaynağında önlemek ve var olan atıkların en yüksek çevresel, sosyal ve ekonomik değer ile döngüsel ekonomiye kazandırılmasını sağlamak için teknoloji tabanlı, bütünsel çözümler geliştiren Fazla, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (P.O.Y.D.) tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında Antalya Aska Lara Resort & SPA’da otelcilik sektörü liderleri ile bir araya geldi.  

Buluşmada, turizm sektörünün önde gelen paydaşlarıyla bir araya gelen Fazla Kıdemli Pazarlama Uzmanı Gülce Er; atık problemi ve sürdürülebilirlik konu başlıkları altında HoReCa sektörü için özel olarak geliştirdikleri Akıllı Tartı Sistemi’ne yönelik sunumunu gerçekleştirerek teknoloji tabanlı atık yönetim çözümleri ile otelcilik sektörüne kazandırılabilecek faydaların altını çizdi.

Atık oluşumunun önlenmesi karlılığın artırılmasını sağlıyor

Özellikle her şey dahil konseptli otellerde satın alınan gıdaların her gün %30 ila %35’inin israf olduğunu vurgulayan Er, “Bu durumun temel sebepleri arasında mutfak operasyonu sırasında oluşan atığın ölçülemiyor olması yatıyor. Bir Nesnelerin İnterneti çözümü olarak geliştirdiğimiz Akıllı Tartı Sistemi kolay kurulumu ve kullanımı ile bu sorunun giderilmesi ve atık oluşumunun önlenmesi aracılığıyla karlılığın artırılmasını sağlıyor. Profesyonel mutfaklarda oluşan gıda atığının üretimden servise hangi aşamada ve ne miktarda atığa dönüştüğünü ürün bazında ölçümleyip takip eden Akıllı Tartı Sistemi; ölçümleri sonrası otomatik olarak hazırladığı analizler ile işletmelerde oluşan israfın boyutları görünür kılıyor. Veriye dayalı bu analizler işletme özelinde atık azaltıcı aksiyonların belirlenmesini, israf kaynaklı finansal kayıpların azaltılmasını ve oluşan çevresel etkilerin önüne geçilmesini sağlıyor” dedi. 

Otelcilik sektöründe hem ekonomik hem de çevresel fayda yaratmak için çalışmalarına devam ettiklerini belirten Er, “Geçmişi 2017 yılına dayanan ve öncelikle Antalya’da başlattığımız “Turizmde Atık Yönetimi ve Gıda Atığıyla Mücadele Çalışmaları” kapsamında çözümler geliştiriyor, bu çalışmalar doğrultusunda teknoloji ve inovasyondan güç alıyoruz. Yaptığımız çalışmalarda karşılaştığımız sorunların çözülmesi için AR-GE yatırımlarımıza devam edeceğiz ve bu alanda yakaladığımız ivmeyi 2023 yılında artırarak sürdüreceğiz.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Etkinlik kapsamında elde edilen gelir turizm bölümünde öğrenim gören depremzede öğrencilere burs sağladı.