Şişecam Ciner Grubu ile ABD’ye 4 Milyar dolarlık yatırım yapacak

Şişecam Ciner Grubu ile ABD’ye 4 Milyar dolarlık yatırım yapacak

20.11.2021 10:59:34

Şişecam, 2 yıl önce, ABD’de doğal soda külü alanındaki ilk yatırımını hayata geçirmek için eşit oranda üretim ortağı olduğu Ciner Grubu ile işbirliğinin kapsamını genişletiyor; ortaklığın yapısı değişiyor. Yeni yatırım planı kapsamında Şişecam, Ciner Grubu ile ABD’de şu an eşit oranda ortak olduğu doğal soda külü üretim tesisi Pacific Projesi’nden ek hisse alarak, yüzde 60 pay sahibi konumuna gelecek.

Camın tüm temel alanları ile soda külü ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında küresel bir oyuncu olan Şişecam, doğal soda külü alanında 2019 yılında ABD’de hayata geçirdiği stratejik yatırım hamlesini yeni bir boyuta taşıyacak önemli bir adım atıyor. Şişecam ve halihazırda Pacific Projesi’nde eşit oranda geliştirme ortağı olduğu Ciner Grubu, ABD işbirliklerinin kapsamını genişletecek ve ortaklığın yapısını değiştirecek önemli bir karar aldı. Yatırım kararı kapsamında, Şişecam, Ciner Grubu ile ABD’de şu an eşit ortak olduğu doğal soda külü alanındaki geliştirme projesi Pacific Projesi’nden ek hisse alarak, yüzde 60 pay sahibi hissedar konumuna gelecek. Ayrıca, Ciner Grubu’na ait Atlantic ve Wyoming tesislerinden de çoğunluk hisse satın alımı gerçekleştirecek. Yeni ortaklık yapısı ve yatırım kararlarıyla işbirliklerinin etki alanını genişletecek olan iki güçlü kuruluş Pacific ve Atlantic Projeleri’ni birlikte geliştirirken, ABD’de toplam yaklaşık 4 Milyar dolarlık doğal soda külü yatırımını hayata geçirecekler.  

Bu stratejik hamle ile Şişecam’ın bugün 2.5 Milyon ton olan kontrol ettiği soda külü üretim kapasitesi, yeni yatırımlar sonucunda portföyüne ekleyeceği yeni kapasiteler ile birlikte 10 Milyon tonu aşacak. Ayrıca, 2026 yılına kadar yaratmayı planladığı ek kapasite ile Şişecam’ın bugün itibariyle 8’inci sırada olduğu soda üretim liginde 2026 yılında bir dünya lideri olması bekleniyor. Şişecam, tek lokasyonda en büyük soda külü üretim tesisinin kurulmasını da içeren yatırımlar sonucunda, ABD’nin en büyük doğal soda külü üreticisi konuma gelecek.

"Soda alanında dünya çapında lider oyunculardan olmayı hedefliyoruz"

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kırman, 1975 yılından bu yana soda külü üretimi alanında faaliyet gösteren Şişecam’ın bu stratejik yatırım kararının detaylarını şöyle açıkladı: “Bundan neredeyse yarım asır önce Mersin’de başladığı soda külü faaliyet alanında üretim ağını Bosna Hersek ve Bulgaristan ile büyüten Şişecam, 2019 yılında bu alanda küresel ayak izini daha da genişletme kararı almış, doğal soda külü üretiminde önemli bir bilgi birikimine sahip olan Ciner Grubu ile birlikte ABD’de yeni bir doğal soda külü üretim tesisi kurmak üzere eşit oranda üretim ortaklığı kurmak üzere bir ortak geliştirme sözleşmesi imzalamıştı. 2 yılı aşkın bir süredir sürdürdüğümüz bu ortaklık sürecinde, doğal sodanın çevre dostu ve sürdürülebilir yapısı, soda külü talebinde beklediğimiz güçlü artış ve ortağımız ile yakaladığımız uyum, bizi bu alandaki yatırımlarımızı artırma, ABD gibi önemli bir pazardaki varlığımızı güçlendirme yönünde harekete geçirdi. Bunun üzerine, Ciner Grubu ile eşit oranda ortak olduğumuz Pacific Projesi’ndeki payımızı artırarak, yüzde 60 seviyesine çıkartmak konusunda anlaştık. Ayrıca, ortaklığımızın alanını genişleterek, Ciner Grubu’nun ABD’de yönetimini sürdürdüğü Wyoming tesisinde sahip olduğu hisselerin de yüzde 60’ına ortak olma kararı aldık. Yine, bugün tamamı Ciner Grubu’na ait olan ve doğal soda külü üretimi alanında planlanan Atlantic Projesi’ne de yüzde 60 oranında pay sahibi olmak üzere anlaştık. Bu yolla, doğal soda külü üretiminde, özellikle de solüsyon madenciliği yöntemi ile doğal soda külü üretiminde önemli bir bilgi birikimine sahip olan Ciner Grubu ile Şişecam’ın 86 yıllık geçmişinden gelen ve gerek geniş coğrafyalarda yer alan uluslararası yatırımlarından gerekse de 50 yıla yaklaşan soda külü üretimi tecrübelerinden edindiği üstün yönetsel yetkinliklerini birlikte daha güçlü sergileyebilecekleri yeni ve daha güçlü bir ortaklık kuracağız. Ayrıca, daha düşük maliyetli üretim avantajı ve sürdürülebilirliğe uyumu ile bugünün olduğu gibi, geleceğin de sektörleri arasında yer alacağına inandığımız doğal soda külü alanında portföyümüze dahil ettiğimiz yüksek kapasite iledünyanın en güçlü oyuncularından olacağız”.

"ABD’de yeni doğal soda külü kapasitesi yaratıp yöneteceğiz"

Prof. Dr. Ahmet Kırman yeni yapılacak tesis yatırımların büyüklüğünü de şöyle ifade etti: “Dünyanın en büyük soda külü rezervlerine sahip ülkeleri arasında yer alan ABD’de Wyoming’de gerçekleştireceğimiz bu yatırımlar sonucunda, yıllık 8 Milyon ton soda külü üretim kapasitesine sahip, entegre bir üretim üssü kurulmasını sağlayacağız. Bu yeni tesis, tek lokasyonda dünyanın en büyük entegre üretim üssü olacak. Özetle, bilgi birimimiz ve üretim kabiliyetimizi maliyet avantajları ile destekleyecek bu gibi unsurlar sayesinde, Amerika’yı yeniden keşfetmeden, ABD’de ek doğal soda külü kapasitesi yaratıp, yöneteceğiz.”

"Atlantic ve Pacific Tesislerinin 2027 yılında tam kapasiteye ulaşmasını bekliyoruz"

Prof. Dr. Ahmet Kırman, Şişecam’ın doğal soda külü alanında büyüme kararını şu gerekçelerle  açıkladı: “2021 yılında talebin 60 Milyon tonu aştığı global soda külü sektöründe önümüzdeki yıllarda güçlü talep artışı öngörüyoruz. Ayrıca, soda külü üretimi kaynaklı karbon yoğunluğunda yaklaşık yüzde 50 düşüş, soda külü üretimi kaynaklı su tüketiminde yüzde 50 üzerinde azalış sağlayan doğal soda külü üretimini, sürdürülebilirlik odaklı bakış açımız nedeniyle de destekliyoruz. Gelecekte, dünyada sentetik sodadan doğal sodaya kayış olacağını görüyor, bir yandan geleceğe doğru hazırlanırken, diğer yandan da geleceğe giden yolu tasarlayan öncü konumumuzu koruyoruz. Açıkladığımız yatırımlardan Wyoming Tesisi 1962 yılından bu yana üretim yapar halde ve tamamlanmış bir yatırım konumunda. Pacific ve Atlantic yatırımlarının 2025 yılından başlayarak kendi yatırım planlarına uyumlu olacak şekilde tedricen devreye girmelerini ve yeni tesislerin de 2027 yılında tam kapasiteye ulaşmasını öngörüyoruz.”

Şişecam bugün geldiği güçlü konuma fırsatları değerlendirerek ulaştı

Prof. Dr. Ahmet Kırman, Şişecam’ın aralıksız sürdürdüğü ve faaliyet gösterdiği ülkelerde paydaşlarına değer katan yatırım hamleleri ile ilgili olarak da şu açıklamayı yaptı: “Şişecam, ana faaliyet alanlarının tümünde, global ölçekte en büyük 3 oyuncu arasında yer alma hedefi doğrultusunda kararlılıkla ilerlerken, Türkiye başta olmak üzere, faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde tüm paydaşları için sürdürülebilir değer yaratan yatırımlara imza atmaktadır. Şişecam, 86 yıllık köklü geçmişi boyunca, inandığı büyük ve sağlam yatırımları yapmaktan hiç bir dönem geri durmamış, bugün geldiği güçlü konumuna, doğru zamanda ortaya çıkan doğru yatırım fırsatlarını değerlendirerek ulaşmıştır. Tüm faaliyetlerinde hissedarları ve tüm paydaşları için yaratacağı değeri odağına almış, gelecek vaad eden, sürdürülebilir karlılık sunan yatırım hamlelerinde hep öncü olmuştur. Şişecam’ın uzun yıllardır süregelen güçlü bilançosu, nakit pozisyonu ve uluslararası sermaye piyasalarındaki yüksek kredibilitesi sayesinde yatırımcılarımıza verdiğimiz taahhütleri yerine getirmeye devam ederken, bu yatırımlar sonucunda yarattığımız değeri de yine hissedarlarımız ile paylaşma ilkemizden ödün vermeyeceğimizi ifade etmek isterim.”

ABD’ye yapılmış en büyük Türk yatırım hamlesi olacak

Prof. Dr. Ahmet Kırman, Şişecam’ın faaliyet gösterdiği ülkelerde büyüme stratejilerini ve değer yaratan yatırımlarını da şöyle anlattı: “Rusya’nın en büyük Türk yatırımcılarından olan Şişecam istikrarlı yatırımları sonucunda en büyük yabancı yatırımcı statüsüne sahip olduğu Bulgaristan’da bu yıl “sürdürülebilir yatırım” ödülüne layık görüldü. Şişecam İtalya’nın da en büyük Türk yatırımcıları arasında en ön sıralardadır. Bu yılın ilk yarısında Avrupa’ya cam ambalaj alanında yapacağımız 255 Milyon Euro değerindeki ilk yatırımı Macaristan’da gerçekleştireceğimizi açıkladık. Eylül ayında Türkiye ye otocam ve düzcam alanında 4 Milyar liralık iki yeni float yatırımı müjdesi verdik. Eskişehir deki cam ambalaj üretim tesisimize yaklaşık 1 Milyar liralık yatırım ile yıllık 155 bin ton kapasiteli yeni bir fırın yatırımı yapma kararı aldığımızı da henüz bu ay duyurduk. Son olarak da, ülkede 2 yıl gibi çok kısa bir yatırım geçmişimiz olmasına rağmen, ABD’de bugüne kadar yapılmış en büyük Türk yatırımına imza atma kararı aldık ve ABD’nin en büyük Türk yatırımcısı konumuna gelmeyi başardık. Aynı zamanda Cumhuriyet tarihimizde Türk şirketlerince yurtdışında hayata geçirilen en büyük yatırımlardan birini teşkil eden bu yatırımın, Türk şirketlerinin sahip oldukları bilgi birikimi, tecrübe ve rekabetçi güçleri ile global ölçekteki rekabette de önemli ölçüde söz sahibi olduklarının ve oyun kurucu konuma geçtiklerinin en önemli göstergesi olması açısından da özel bir anlam ifade ettiğini düşünüyoruz. Türkiye’nin sanayi kabiliyetinin ve gelişiminin güçlü bir temsilcisi olarak, büyüme adımlarımızı başarılı operasyonlarımızla ve finansal sonuçlarla perçinlerken yatırımlarımızla da desteklemeye ve tüm paydaşlarımıza değer katarak gelişmeye aralıksız bir şekilde devam etme kararlılığındayız.”