Taşhane'nin benzersiz atmosferinde Ege mutfağı...

Taşhane'nin benzersiz atmosferinde Ege mutfağı...

3.06.2024 11:30:47

Kuşadası’nın tarihi dokusunu ve geleneksel taş mimarisini, modern hayatın ritmi ile buluşturan Eski Tabakhaneler, farklı konseptlerle oluşturulan yeni mekanlarıyla yepyeni lezzet deneyimleri sunuyor. Ege lezzetleri odaklı Eski Tabakhaneler Taşhane, ya da kısaca Taşhane, misafirlerini ağırlamaya başladı. Taşhane’nin Ege mutfağı lezzetlerinin değer katılmış tabaklarından oluşan ince düşünülmüş menüsü, her bahar değişecek.

Köklü turizm markası Göçtur’un girişimiyle restore edilen (Old Town Tanneries), farklı yeme içme mekanları ve sanatsal etkinliklerle beldenin yakın tarihi ve geleneksel taş mimarisini, modern hayatın ritmiyle buluşturuyor. Eski Tabakhaneler’de, yepyeni lezzet deneyimleri için farklı konseptlerle oluşturulan mekanların en yenisi, Ege lezzetleri odaklı Eski Tabakhaneler Taşhane, ya da kısaca Taşhane, misafirlerini ağırlamaya başladı.

Göçtur’un Kuşadası’ndaki ilk yatırımı olan, muhteşem bir doğaya sahip Pine Bay Hotels & Resorts’un Genel Müdürü Rena Çukurova, “Eski Tabakhanelerin sokakları ve avlularında, sakin zamanları beklentileri aşan lezzetlerle birleştiriyoruz. Ege lezzetleri odaklı Eski Tabakhaneler Taşhane, ya da kısaca Taşhane, klasik Ege tatili sofralarından fazlasını arayanlar için özenle tasarladığımız bir mekan. Yemeğin lezzetinin yanında latif sunumuna ve yemek yenilen masanın zarifliğine önem veren kişiler için söylenen, çok hoş bir kelime var, Şikemperver. Taşhane’nin, Ege mutfağı lezzetlerinin değer katılmış tabaklarından oluşan, her bahar değişecek ince düşünülmüş sezonluk menüsü ve bu toprakların kadim içeceklerinin, sunulan lezzetlerle mükemmel eşleşen butik üretimleri, şikemperver misafirlerimize en iyi deneyimi sunmak için hazırlandı” dedi.

 

Taşhane’nin, geleneksel Ege lezzetlerinden ve bunların yeni yorumlarından oluşan menüsü, "Yemişli Enginar Piyaz", "Ege Otlu Ançuez", "Taze Bakla Ezmesi üzeri Dana Yahni" ve çizgi dışı bir tatlı olarak sunulan "Sakız Enginar Tatin" gibi birçok imza tabağı barındırıyor. Her bahar değişecek sezonluk Taşhane menüsü, tatiline lezzetli bir dokunuş yapmak isteyen Kuşadası misafirlerine lezzet kapılarını açıyor.  

Taşhane'nin yeni konsepti, ülkemizin coğrafi işaretli geleneksel içeceğinin özenle seçilmiş, her yerde bulunmayan "craft" çeşitlerini ve bu toprakların kadim içeceğinin tabakların lezzet profillerine göre seçilmiş ve eşleştirilmiş, farklı tarzlarda üretilmiş butik üretici ürünlerini, özenli tabaklarının yanında yudumlama fırsatı da sunuyor.

Kapalı Gruplara Taş Masa Deneyimi

TAŞHANE’nin benzersiz atmosferinin bir diğer sürprizi de “TAŞ MASA” konsepti. Kapalı grupların, tarihi taş binanın serin iç mekanında, açık mutfakta ağırlandığı TAŞ MASA, Kuşadası’nda özellikle cruise turizmi misafirlerinin ve marinada konaklayan yat sahiplerinin gözde sofrası olmaya aday. TAŞ MASA konsepti sadece kapalı gruplara, önceden belirlenecek yerel dokunuşlu menüler ve bunlara uyumlu içecek eşleşmeleri ile hizmet verecek.

Taşhane, otantik taş binalar, ferah avlular ve özenli bir peyzajı barındıran sakin ve büyülü bir atmosferde, masalsı bir lezzet şöleni yaşamak isteyenlere, sınırlı sayıda masayla 17:30-23:00 arasında hizmet verecek.

Öte yandan, Göçtur Turizm kurucusunun ismini taşıyan ve ağırlıklı olarak sanat, kültür ve eğitim konularında faaliyet gösteren Mehmet Nuri Göçen Kültür, Eğitim ve Sanat Vakfı tarafından bu yıl 2013 yılından bu yana düzenlenen ve Türkiye’nin yanı sıra dünyanın 12 farklı ülkesinden 45 resim sanatçısını ve ülkemizin değerli üniversitelerinde görev alan profesörlerini bir araya getiren Resim Çalıştayı’nın sergisi de Eski Tabakhanelerin sakin ortamında gezilebiliyor.

Köklü turizm markası Göçtur tarafından restore edilen Eski Tabakhaneler (Old Town Tanneries), Kuşadası Marina’nın karşısında, yine Göçtur tarafından beldeye kazandırılan ilk dünya turizm markası olma özelliği taşıyan DoubleTree by Hilton Kuşadası otelinin arkasında, Akyarlar bölgesinde yer alıyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminden 1968 yılına dek, kökü 11. Yüzyıla kadar uzanan dericilik, Osmanlı deyimi ile debbağlık mesleğine ev sahipliği yapan Eski Tabakhaneler, Kuşadası’nın tarihi dokusunu ve geleneksel taş mimarisini, modern hayatın ritmi ile buluşturuyor; farklı konseptlerle oluşturulan yeni mekanlarıyla yepyeni lezzet deneyimleri sunuyor.