Semtin Akdenizli fırını: Forno Balat

Semtin Akdenizli fırını: Forno Balat

14.08.2023 17:37:17

Balat’ın klasikleşen mekânlarından birine dönüşen Forno Balat, insanların durmadan koşuşturma içinde oldukları bir şehirde, sanki zaman durmuş gibi dinlenebildikleri küçük bir mekân. Pizza ve lahmacununun lezzetiyle nam salan Forno Balat, kahvaltısıyla da epey adından söz ettiriyor.

Aliye GÜMÜŞ

İstanbul’un her köşesi tarihle donanmış semtlerinden Balat, bir yandan eski ruhunu taşırken bir yandan da birbiri ardına açılan yeni nesil mekânlarıyla bambaşka bir değişim yaşadı. Son yıllarda yerli ve yabancı gezginlerin vazgeçilmez duraklarından biri olan bu köklü semtin ilk yeme içme mekânlarından biri de Forno Balat.

İnsanların durmadan koşuşturma içinde oldukları bir şehirde, sanki zaman durmuş gibi dinlenebildikleri bu küçük mekân, kapılarını Yona Grünberg tarafından 2013 yılında açıyor. Bugün semtin klasikleşen mekânlarından birine dönüşen Forno Balat, Yona Hanımın vefatından sonra Grünberg ailesi ile birlikte Nurettin Kapıyoldaş tarafından işletilmeye devam ediyor.

İsmini İtalyanca “fırın” kelimesinden alan Forno Balat’ta menü, Akdenizli fırın lezzetleri çerçevesinde şekillenmiş; pide, lahmacun, pizza… Zamanla menü kahvaltı, çorba, tatlı gibi lezzetlerle çeşitleniyor. Forno Balat, taş fırında pişirilen lahmacunuyla “İstanbul’un en iyi lahmacunları” listesinde yer alıyor. Burada lahmacun klasik, acılı ve cevizli olarak hazırlanıyor. Vejetaryenler için de peynirli peymacun seçenekleri var. Pizzaları da en az lahmacunu kadar iddialı mekânda mozzarella, parmesan, domates sos, çeri domates, beyaz trüf yağı ve fesleğenle hazırlanan porcini mantarlı pizza, mozarella, çedar, gorgonzola, parmesan, çeri domatesli 4 peynirli pizza, dana kaburgalı pizza, ızgara sebzeli pizza gibi çeşitlere yer verilmiş. 

Peynirler Trabzon’dan, pastırma Kayseri’den…

Forno Balat’ta etler mahalle kasabından, sebzeler mahalle manavından, baharatlar Kadınlar Pazarından alınıyor. Lokal ürün kullanımı çok önemseniyor. Pidelerde kullanılan peynirler Trabzon’dan, pastırma Kayseri’den; kahvaltıda sunulan fındık ezmesi Giresun’dan, fıstık ezmesi Osmaniye’den geliyor. Buranın zeytinyağları Yona Hanımın eşi Roni Beyin Aydın’daki zeytin bahçesinden toplanan zeytinlerden elde ediliyor. Zeytinyağlarını satın almak da mümkün olabiliyor.

Pizza ve lahmacununun lezzetiyle nam salan Forno Balat, kahvaltısıyla da epey adından söz ettiriyor. Hafta içi serpme olarak sunulan kahvaltı, haftasonu açık büfe olarak servis ediliyor. Cumartesi, pazar günleri ve milli-dini bayram günleri saat 09.30 ile 15.00 saatleri arası verilen açık büfe kahvaltısı epey zengin. Yona Hanımın reçetesiyle hazırlanan tereyağlı kruvasan, pişi, yumurtalı ekmek, sıcak pide, ev yapımı ekmek, simit gibi fırından taze lezzetlerin yanı sıra manda kaymağı, bal, organik reçeller, Ezine peyniri, Trakya kaşarı, örgü peynir, yeşil ve siyah zeytin, acuka, zeytin ezmesi, meyve salatası, salatalık, kokulu domates, zeytinyağı, kaşarlı, sucuklu veya kavurmalı taş fırında pişirilen yumurtayla çeşitleniyor. Tüm reçeller ev yapımı, katkısız ve doğal olarak hazırlanıyor.

Tatlı spesiyalitesi, organik kayısılı sufle

Menüde ayrıca; düğün çorbası, mercimek, ayran aşı gibi çorba çeşitleri, mevsim salataları, yaz aylarında hazırlanan birkaç tabak zeytinyağlı yemekler de yer alıyor. Organik kayısılı sufle Forno Balat’ın tatlı spesiyalitesi. Bununla beraber katmer tatlısı, çikolatalı mozaik pasta, kabak tatlısı ve ayva tatlısı seçenekleri de mevcut. Alkollü içki servis edilmeyen içecek menüsünde ev yapımı naneli limonata, ev yapımı sıkma portakal suyu, şalgam, buzlu kahve, yayla çayı, americano, cappucino, espresso ve çay yer alıyor.

Bahçesiyle birlikte yaklaşık 30 masasıyla konuklarını ağırlayan Forno Balat’ın her gün sabah 09.00’da akşam 22.00’ye kadar kapıları açık oluyor.