İstanbul’un ilk “Green Key” ödüllü restoranı, Köşebaşı Levent şubesi oldu

İstanbul’un ilk “Green Key” ödüllü restoranı, Köşebaşı Levent şubesi oldu

29.08.2023 13:39:34

Adana ve Tarsus yöresi mutfağının geleneksel lezzetlerini modern bir sunumla misafirlerine sunan ve 1995 yılından bu yana faaliyet gösteren Köşebaşı; sürdürülebilirlik çalışmalarını sertifikalandırarak İstanbul’da uluslararası “Green Key” ödülünü alan ilk restoran olmayı başardı.

Sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarını Sorumlu Restoran Hareketi adıyla projelendiren ve bu çalışmaları tüm marka ve restoranlarıyla yürüten Akkomarka Restoran Topluluğu’nun markalarından Köşebaşı’nın ilk restoranı olan Levent şubesi, sürdürülebilirlik kriterlerini odağına alarak yaptığı operasyon ve yapısal değişikliklerle, denetleme sürecindeki tüm kriterleri karşılayarak önemli bir başarı elde etti.

Danimarka’da yaklaşık 30 yıl önce Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) tarafından hayata geçirilen, 60’tan fazla ülkede turizm ve gastronomi tesislerini çevresel sorumluluk ve sürdürülebilir operasyon kriterlerine göre denetleyen Green Key (Yeşil Anahtar), Türkiye’de TÜRÇEV (Türkiye Çevre Eğitim Vakfı) tarafından iklim değişikliğinin önlenmesi ve sürdürülebilir turizme katkıda bulunmayı amaçlayan işletmeleri ödüllendiren bir eko etiket olarak faaliyetlerini yürütüyor.

“Green Key ödülünü aldığımız için gururluyuz”

Sorumlu Restoran Hareketi ile gastronomi sektöründe sürdürülebilirlik çalışmalarıyla öne çıkan Akkomarka’nın Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yeşilyurt, “Çevre yönetiminden misafirlerin bilinçlendirilmesine, su tasarrufundan atık yönetimine kadar 13 ana başlıkta ve 130 farklı kriterle gerçekleştirilen denetimler sonrasında tüm kriterleri karşılayarak Green Key ödülünü aldığımız için gururluyuz. Bu ödülü İstanbul’da kazanan ilk, Türkiye’de alan ikinci restoran olduk. Sorumlu Restoran Hareketi kapsamında yürüttüğümüz sürdürülebilirlik çalışmalarını Akkomarka olarak tüm marka ve restoranlarımızla devam ettiriyoruz ve tüm işletmelerimizi sertifikalandırmaya kararlıyız” açıklamasında bulundu.

1995 yılından bu yana hizmet sunan Köşebaşı, bugün Türkiye’de İstanbul, Ankara, Bursa, Bodrum, Kapadokya ve yurt dışında Özbekistan ve Azerbaycan’da operasyonlarını sürdürüyor.