Reklam
GGM
Reklam
Empero tepe orta
Reklam
Öztiryakiler
/images/haber/paket-mutfak-nedir_2bb6.jpg

Paket mutfak nedir?

2.06.2021 16:01:49

İnovasyonun itici güçlerinden biri de zorluktur… Aşılması gereken engeller, var olanın dönüşümü, gelişimini hızlandırdığı gibi, olmayıp da eksikliği hissedilenin de doğuşunu hızlandırır.

Yılmaz Keleş

Zorluğunu ve hala bilinmezliğini yaşadığımız şu coronalı günler de -iş ve sosyal yaşamda- birçok inovatif çözümü beraberinde getiriyor. Bunlardan biri de “Paket Mutfak”…

Pandemi sürecinde artan paket servis talebi, restorancılık dünyasının yeni tanıştığı paket mutfak konseptinin gelişmesine ve yayılmasına neden oldu.

Peki nedir bu paket mutfak?

Kısaca paylaşımlı paket servis mutfağı olarak tarif edilebilen paket mutfak, birden çok restoranın, daha az yatırım ile daha geniş bir bölgeye hizmet sunabilmesini sağlayan, paylaşımlı profesyonel mutfaklarıdır.

Paket mutfak ABD’de yaygın

Başta ABD olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinde yaygınlaşan paket mutfak, covid-19 salgının ardından Türkiye’de de artmaya başladı. Alınan tedbirler karşısında kapanan restoranlar, artan paket servis talebiyle hayata tutunmaya çalışırken, yeni normalde paket servisin potansiyeli ve geleceğini görmüş oldu. Geçmiş yıllarda ilginç bir iş fikri olarak zihinlerde duran, paket mutfak konsepti bu süreçte sektörel yaşamın içine, bir daha çıkmamak üzere girmiş oldu.

Yatırım kalemleri azalıyor

Paket mutfak sayesinde restoranlar, bulundukları kentin farklı lokasyonlarında, şube veya paket mutfak şubesi açmadan kapsamı alanlarını genişletebiliyor. Restoranlar, giderleri optimize edilmiş mutfaklarda, kurye operasyonu, sipariş yönetimi, tahsilat vb birçok gider kalemine yatırım yapmadan doğrudan kullanabilme şahsına sahip oluyorlar.

Onlarca marka bir arada

Kentin yeni gelişen bölgelerinde ulaşım akslarına yakın olarak konumlanan paket mutfaklarda onlarca restoranın paket servis mutfağı bir arada çalışabiliyor. Restoranlar sadece paket servise odaklanıyor ve Yemeksepeti, GetirYemek, Zomato gibi online sipariş platformları ile müşteriye ulaşıyorlar.

İlk paket mutfağı kim açtı?

Paket mutfak konseptini Türkiye’ye Tali Şalhon ve Eytan Nahmiyas isimli iki girişimce getirdi. Kuzen olan iki girişimci Türkiye’nin ilk bulut mutfağını “Paket Mutfak” adıyla 2019 yılının Temmuz ayında hizmete açtı. 

 

Benzer Haberler

Paket mutfak nedir?

Paket mutfak nedir?

2.06.2021 16:01:49