Külsan 1 ana banner
Empero tepe orta
Öztiryakiler
HEDD'den açıklama! Housekeeperlar isyan etti

HEDD'den açıklama! Housekeeperlar isyan etti

14.09.2022 17:01:50

Housekeeper mesleğini yapan profesyonelleri bir araya getiren Housekeeping Eğitim ve Dayanışma Derneği (HEDD), Housekeeper Haftası dolayısıyla Yönetim Kurulu Başkanı Figen Terzi imzalı bir açıklamada bulundu. Terzi açıklamasında meslek örgütünün yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti.

HDD tarafından HOUSEKEEPER HAFTASI KUTLU MU OLUYOR ? yapılan yazılı açıklamayı dikkatinize sunuyoruz:

Pandemi sen neymişsin. Turizm sektörü kan ağlıyor suç sana atılıyor, sorunlar sanki 3 yıl içinde olmuştu. Yaşananlar geçmişteki yanlışların yansıması ve sonuç bulmasıdır.

Kat Hizmetleri Departmanı evin annesidir, omurgasıdır dediler ve öyle öğrendik, öyle öğrettik yıllarca, ama maaş ya da değer konusuna gelince en altta bırakıldı departman onuru, maalesef.

"Mesleğe zarar verdiler"

Elbette özeleştiri yapalım, herkes aynı değil, azımsanamayacak kat hizmetlerinde bulunan kadın meslektaşım eğitimsiz haliyle prezentabl görünüşü ve kadın özelliğini öne çıkaran basit davranışlarla sektörde mesleğimin kalitesine çok zarar verdi. İlişkilerden aldığı güçle personeli ziyan etti, yetiştirmedi, kayırdı, gerçek çalışan personeli küstürdü. Düşük maaşlar ve iyileşmeyen çalışma şartları ve kaderine terkedilen personeli pandemi bilinçlendirdi ve düşünmeye sevketti. Sonuç; sektör tecrübeli personelsiz kaldı.

Şimdi personel bulamıyoruz diyor kat hizmetleri müdürlerimiz, genel müdürlerimiz, patronlarımız ama kimsenin aslında umurunda değil. Sektör büyükleri, bakanlıklar, il müdürlüğümüz hep imza atıyorlar boy boy ! Sonuç, ortada bir şey yok. İmzalar atılıyor ama arka kapıda yabancı işçi getiren firmalarla anlaşılıyor ve geçici çözüm bulunuyor, sorun devam ediyor ve gelecekte de devam edecek. Gerçek çözüm yolları için bizlerle işbirliği yapmadıkları sürece sorun büyüyecek de.

Son dönemde de sen, personel bulamıyorsun deyip HK müdürünün işine son verilmeye başlandı, duyuyoruz! Yani fatura yine biz HK emekçilerine kesiliyor. Sektör zaten yığınla sözde HK Müdürü üretmiş, gitsin, günü kurtaralım, beceremezse diğeri gelir mantığı normalleşecek. Trilyonluk yatırımlar ziyan olacak, temizlik kalitesi kalmayacak.

"Elimizde sihirli değnek yok!"

HK Müdürü tanımını bilmeyen ellerde, mesleğimiz değersizleştiriliyor, çok acı!!!

Meslek kat personeli bulabilme özelliğine göre değerlendiriliyor, neden?  İnsan Kaynakları Departmanı vardı hani? Çalışma şartlarını iyileştirmiyorsun, elini taşın altına koymuyorsun patron olarak, sadece kendini düşünüyorsun genel müdür olarak ama sorumlu HK Müdürü !!! Elimizde sihirli değnek yok, kusura bakmayın.

Çözüm elbette var önemli olan sorunu doğru tespit etmek, çözmek istemek, sorunun kaynağında yer alan Housekeeperlarla biraraya gelmektedir. Kurumlarla, Bakanlıklarla ya da sektördeki patron ve genel müdürlerle iyi ilişkileri var diye söz sahibi olan birtakım insanlar dinlenip biz yok sayıldıkça da ,  mesleği yapan biz emekçi HK Müdürleri’ni de yakında arayacak sektör.

Housekeeper Haftası kutlu olsun.

 

FİGEN TERZİ

HEDD DERNEĞİ BAŞKANI

HOUSEKEEPİNG KOORDİNATÖRÜ