İnoksan A1
BONNA A2
Öztiryakiler
Gıda Kurtarma Derneği ve Fazla iş birliğinde Ulusal Bağış Kampanyası başladı

Gıda Kurtarma Derneği ve Fazla iş birliğinde Ulusal Bağış Kampanyası başladı

30.10.2023 11:04:23

Dünya adına etki odaklı iş modeli geliştirmek ve bu doğrultuda gençlere örnek olmak misyonu ile kurulan sosyal girişim Fazla ve daha sürdürülebilir bir Dünya kurmak hedefi ile gıda alanına odaklanan Türkiye’nin öncü sivil toplum kuruluşu Gıda Kurtarma Derneği (GKTD), 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü kapsamında Ulusal Bağış Kampanyası’nı hayata geçirdi.

Dünya Tasarruf Bankaları Enstitüsü’nün (WSBI – World Savings Banks Institute) 1924 yılında kurulmasından bu yana tasarruf etmenin ülkeler ve Dünya için ne kadar önemli olduğunu vurgulamak ve toplumsal düzeyde bilinci artırmak, bireyleri tutumlu olmak adına teşvik etmek amacıyla 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü olarak kutlanıyor.

Bu özel gün kapsamında Türkiye’nin ilk ve tek teknoloji tabanlı, bütünsel atık yönetimi şirketi Fazla ve Gıda Kurtarma Derneği Ulusal Bağış Kampanyası’nı hayata geçirdi. Kurumların depolarında bulunan fazla ürünleri ihtiyaç sahipleri ile buluşturmaları için çağrı niteliği taşıyan bu kampanya ile Fazla ve GKTD; israfın önüne geçerek çevresel fayda yaratmayı ve gerçekleştirilen bağış operasyonları ile kurumlar için finansal avantajlar sağlarken ulusal çapta sosyal etki yaratmayı amaçlıyor.

"Önceliğimiz adil ve sürdürülebilir sistemler kurmak"

Bu kampanya ile ilgili büyük bir heyecan içinde olduklarını paylaşan Fazla Kurucu Ortak ve CEO’su Olcay Silahlı, “Sosyal etkiyi işin kalbine yerleştirmiş bir ekip olarak bağış odağıyla başladığımız Dünya’yı kurtarma yolculuğunda önceliğimiz ülkemizde adil ve sürdürülebilir sistemler kurmaktı. Bu doğrultuda 2017 yılında kuruluşuna önayak olduğumuz ve alanında lider bir sivil toplum kuruluşu olarak konumlandırdığımız Gıda Kurtarma Derneği ile eşi benzeri olmayan, dijital bir bağış altyapısı ve geniş bir paydaş ekosistemi geliştirmiş olmaktan dolayı çok mutluyuz. Bugün Türkiye’nin 68 şehrinde günlük faaliyet gösteriyor, düzenli olarak 1.5 milyondan fazla ihtiyaç sahibine ulaşıyoruz. 

Dünya Tasarruf Günü kapsamında başlattığımız Ulusal Bağış Kampanyası ile kurumların fazla ürünlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak yaratabileceği faydayı deneyimlemesini, döngüsel ekonomiye katkı sağlarken finansal fayda yaratmasını ve sürdürülebilirlik hedeflerine kolayca ulaşmasını sağlamayı amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Her üç gıdadan biri çöpe gidiyor

Gıda Kurtarma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berat İnci de bu kampanya ile ilgili düşüncelerini paylaşarak “Dünya genelinde üretilen her 3 gıdadan 1’i çöpe giderken her 8 kişiden 3’ü sağlıklı ve yeterli gıdaya ulaşmakta zorluk çekiyor. Ülkemizde ise 15 milyona yakın insanın gıdaya erişebilirliği kısıtlı. Bunu şöyle düşünebiliriz: Etrafımızdaki her 5 kişiden 1’i günlük olarak yeterli beslenmek için mücadele veriyor. 2017 yılında kuruluşumuzdan bu yana bu gerçekliği değiştirmek, adil gıda sistemleri kurmak adına gerekli olan savunuculuk ve gıda bankacılığı faaliyetlerini yürütmek ve ihtiyaç sahibi ailelere umut olmak amacıyla çalışıyoruz. Başlattığımız bu kampanya ile kurumların bağış süreçlerini deneyimlemelerini ve bağış operasyonları ile yaratabileceği faydayı görünür kılmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Bu açık çağrı ile adil ve sürdürülebilir sistemler kurmak adına bugün etki yaratmak isteyen kurumları iş birliğine davet eden Silahlı, “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları pusulasında tüketime kazandıramadığınız fazla ürünler üzerinden sosyal etki yaratmak ve Türkiye’nin dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için fazla.com üzerinden şimdi aramıza katılın.” şeklinde sözlerini tamamladı.