Ekici, Türk peynirlerini ANUGA fuarında tanıttı

Ekici, Türk peynirlerini ANUGA fuarında tanıttı

18.10.2023 10:50:28

Türkiye’nin peynir uzmanı Ekici, uluslararası arenada boy göstermeye devam ediyor. Alanında dünyanın en büyüğü olan ANUGA 2023 Gıda ve İçecek Fuarı’na katılım gösteren Ekici Peynir, Türk damak tadının yüksek kalitesini ve çeşitliliğini 200 ülkeden gelen profesyonellere tanıttı. 

Türkiye milli katılımını İstanbul Ticaret Odası'nın gerçekleştirdiği ve alanında dünyanın en büyüğü olan Anuga 2023 Gıda ve İçecek Fuarı, Almanya’nın Köln kentinde 7-11 Ekim tarihleri arasında gerçekleşti. Anuga 2023’te Milli Katılım kapsamında yer alan Ekici Peynirleri, Türk damak tadının yüksek kalitesini ve çeşitliliğini 200 ülkeden gelen profesyonellere tanıttı. Fuarda İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç tarafından Ekici Peynir’e Türkiye Milli Standı’nda yer almasından dolayı teşekkür belgesi takdim edildi.

Ekici Peynir olarak Avrupa Birliği tesis onayı sonrası dünyanın en büyük gıda fuarları arasında yer alan ANUGA Fuarı’na katılım göstererek ürünlerini farklı coğrafyalardan firma ve tüketiciler ile buluşturduklarını belirten Ekici Peynir Genel Müdürü Burçin Ekici, “Fuara ihracat, pazarlama, üretim ve Ar-Ge birimlerimiz ile katılım göstererek hem ticari bağlantılar sağladık hem de dünyadaki trendleri ve yenilikleri inceleme fırsatına kavuştuk. Fuar süresince Avrupa Birliği ülkeleri ve Arap ülkeleri başta olmak üzere 45 ülkeden 85‘ten fazla gıda ithalatçısı ve dağıtıcı firma ile görüşmeler gerçekleştirdik. Aynı zamanda Japonya, Filipinler, Güney Kore, Avusturalya, Yeni Zelanda başta olmak üzere Uzakdoğu ve Avusturalya pazarlarından da Ekici’ye yoğun ilgi vardı. Bu pazarlara yönelik görüşmelerimizde hem ülkemizin süt kalitesini hem de peynir kültürünü anlatma fırsatımız oldu. Fuarda yaptığımız bağlantılar çerçevesinde ürün ve ambalajlarımız ile ilgili yapacağımız düzenlemeler sonucunda yıl sonuna kadar ilk olarak başta Almanya olmak üzere Belçika, Hollanda, Avusturya ve Fransa pazarlarında Ekici lezzetini tüketiciler ile buluşturmayı amaçlıyoruz. Uzak coğrafyalara Türk peynirini tanıtma konusundaki çalışmalarımıza ilerleyen günlerde hızla devam edeceğiz” dedi. 

ANUGA Gıda ve İçecek Fuarı

200 ülkeden 140.000 ticari ziyaretçi ve yaklaşık 118 ülkeden 7.900 katılımcının yer aldığı, 2023 yılında yabancı katılımcılarının payı yüzde 94, yabancı ziyaretçi payı yüzde 80’e ulaşan Anuga Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı iki yılda bir düzenleniyor.