DANET'e

DANET'e "Geleceği Besleyen Güvenilir Ürün" ödülü

18.10.2023 10:45:35

DANET, coğrafi işaretli tescilli DANET Afyon Sucuğuyla Güvenilir Ürün Platformu tarafından verilen Feed the Future Ödülleri’nde, Coğrafi İşaretli Ürünler kategorisinde Birincilik Ödülü’nün sahibi oldu. DANET’in ödülünü, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Uluçay aldı.

Kurulduğu 1975 yılından bu yana gıda sektöründe güçlü bir konum elde eden; ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında her gün milyonlarca sofraya misafir olan et ve et ürünleri sektörünün köklü markası DANET, ürün kalitesiyle saygın ödül platformlarında da ilgi görüyor. DANET, sektöre yön veren etkinliklere de katkıda bulunuyor ve aktif bir katılım sağlıyor.

Afyonkarahisar’da 10 bin metrekare alana yayılan üretim tesislerinde helal sertifikalı olarak, en yüksek gıda güvenliği ve hijyen standartlarında üretim yapan DANET’in, 2020 yılında Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile imzalanan protokol çerçevesinde coğrafi işaretli olarak tescillenen Afyon Sucuğu Feed the Future Ödülleri’nde, Coğrafi İşaretli Ürünler kategorisinde Birincilik Ödülü’nün sahibi oldu. Feed the Future Ödülleri, Güvenilir Ürün Platformu tarafından gıda sektörüne, tüketici sağlığına ve ürün güvenilirliğine katkı sağlayanların ödüllendirilerek farkındalığın arttırılması amacı ile düzenleniyor.

Ödül töreninde bir konuşma yapan DANET  Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Uluçay, “Lezzet ve güvenilirliğe verdiğimiz önemle ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında her gün milyonlarca aile sofrasına misafir olan bir markayız. Bir ürünün yöresel adı olarak da nitelendirilen Coğrafi işaret, bizler için geleneğin standartlara dönüşmesini ve modern üretimi şekillendirmesini ifade ediyor. 1975 yılında hayata geçen DANET’in doğum yeri Afyonkarahisar, adı sucuk ile de özdeşleşmiş bir Anadolu Kenti. Afyon’da, 10 bin metrekare alana yayılan tesislerinde en yüksek gıda güvenliği ve hijyen standartlarında, helal sertifikalı ürettiğimiz et ve ürünleri lezzetlerimiz arasında, Coğrafi tescilli DANET gerçek Afyon Sucuğumuz da bulunuyor ve bu ürünümüzün böyle değerli bir platformda ödüle layık bulunması, bizler için çok anlamlı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Feed the Future ödülleri, Güvenilir Ürün Platformu tarafından düzenlenen II. Uluslararası Güvenilir Ürün Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Güvenilirlik ve sürdürülebilirlik kavramlarının, yurtiçi ve yurtdışından seçkin konuşmacıların katılımıyla ele alındığı II. Uluslararası Güvenilir Ürün Zirvesi’nde çeşitli panel ve sunumların yanı sıra, gıda israfını önlemeye yönelik fikir, görüş ve reçetelerin paylaşıldığı Workshop’lar da gerçekleştirildi.

DANET’in zirveye verdiği destek kapsamında sponsorluğunu üstlendiği “DANET Lezzetleri ile Atıksız Coğrafi İşaretli Reçeteler” workshop’unun kapsamında, gıda sektöründe güvenilirlik, sürdürülebilirlik ve sıfır atık kavramları, coğrafi işaretin önemi ve bu kavramlara katkısı perspektifinde ele alındı. Workshop konuşmacıları arasında Kalite Güvence Yöneticisi Veteriner Hekim Furkan Sungur Uluçay da yer aldı.

Büyüme performansını kurumsallaşma ivmesiyle pekiştiren DANET, Türkiye pazarındaki güçlü konumunun yanı sıra 20’ye yakın ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. DANET’in ürün portföyünde, coğrafi tescilli Afyon Sucuğu ve Afyon Pastırması’nın yanı sıra, farklı kırmızı ve beyaz et ürünleri yer alıyor. 80’nin üzerinde lezzet seçeneğiyle tüketicilere, taze et ürünlerinin yanı sıra sucuk, pastırma, kavurma, jambon, sosis, salam ve füme ürünleriyle, hindi ve piliç ürün seçenekleri de sunan DANET, eve teslim kurban satışı da gerçekleştiriyor. DANET, yaklaşık 400 kişiye istihdam sağlıyor.