İnoksan A1
BONNA A2
Öztiryakiler
Local Chef Üniversiteler Yarışması’nda dereceye girenler belli oldu

Local Chef Üniversiteler Yarışması’nda dereceye girenler belli oldu

20.09.2022 10:15:27

Gaziantep’te düzenlenen 4. Uluslararası Gastronomi Festivali (GastroAntep) kapsamındaki Local Chef Üniversiteler Yarışması’nda kazanan üniversiteler belli oldu.

 

4. Uluslararası Gastronomi Festivali (GastroAntep), 15-18 Eylül tarihleri arasında Gaziantep’te gerçekleştirildi. "Sürdürülebilirlik ve Biyoçeşitlilik" temasıyla yola çıkılan festivalde, üniversitelerin Gastronomi Bölümü öğrencilerinin de yeteneklerini sergileyebilecekleri “Local Chef Üniversiteler Yarışması” düzenlendi.

Özyeğin Üniversitesi  Le Cordon Bleu öğrencileri lokal olarak Gaziantep ürünlerini kullanarak Zeugma ismini verdiği başlangıç yemeği, Almacı Pazarı ismini verdiği kuzu sırt, börklü firik bulguru ile yaptığı yemek ile birinciliği elde ederken, Akdeniz Üniversitesi Gastronomi Bölümü öğrencileri Nizip Tarhanalı Dana Yanak yemeğiy ile ikinciliği elde etti. İstanbul Gelişim Üniversitesi ise başlangıç menüsünde soğuk kelle paça beyran yaparak üçüncü oldu. Mansiyon ödülünü ise Abant İzzet Baysal Üniversitesi kazandı.

Gastroantep'e sadece 6 üniversite davet edildi 

Türk mutfağının dünyaya açılan kapısı olan Gaziantep, geleceğin şeflerine 4. Uluslararası Gastronomi Festivali (GastroAntep) kapsamında düzenlenen Local Chef Üniversiteler Yarışması’nda okulda öğrendiklerini uygulama fırsatı sundu. Türkiye'de sadece 6 üniversitenin davet edildiği yarışmada, her üniversiteden 3 öğrenci katılım sağladı. İstanbul Gelişim Üniversitesi’ni temsil eden Uygulamalı Bilimler Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerinden Samet Tutuş, Özge Özkan ve Esra Çoraksu başlangıç menüsünde soğuk kelle paça ve beyran jel, ana yemekte kuzu gömlek yağına sarılı acılı kıyma ve kuzu sırtı ve tatlı olarak da antep fıstıklı çıtır kadayıf ve baklava katları yaparak Türk mutfağının unutulmaz lezzetlerini büyük bir başarı ile sergiledi.

18 Eylül Masatder Kapalı Kutu Şef Yarışması ile sonlanan 4. Uluslararası Gastronomi Festivali, üç gün boyunca yerli/yabancı şefleri ve gastronomi profesyonellerini ağırladı.