İnoksan A1
BONNA A2
Öztiryakiler
ETİK Başkanı İşler: TÜİK verileri piyasayla uyuşmuyor

ETİK Başkanı İşler: TÜİK verileri piyasayla uyuşmuyor

8.12.2021 23:26:29

Turizmciler, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Kasım ayında geçen yıla göre en yüksek artışın lokanta ve otellerde yaşandığına ilişkin açıklamasına tepki gösterdi. Kurumun verilerinin piyasayla uyuşmadığını belirten Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, "TÜİK'in sektörümüzü zam şampiyonu göstermesi talihsiz bir açıklamadır. Haksız yere suçlanıyoruz, bunu kesinlikle kabul etmiyoruz" dedi.

Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıklayan TÜİK'e göre tüketici fiyatları aylık bazda yüzde 3,51, yurt içi üretici fiyatları yüzde 9,99 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 21,31, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 54,62 oldu. TÜİK, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana grupları yüzde 28,90 ile lokanta ve oteller, yüzde 27,11 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 25,14 ile ev eşyası olarak sıraladı.

"Gerçek böyle değil"

TÜİK'in Kasım ayı enflasyon açıklamasına turizmcilerden tepki geldi. TÜİK'in açıkladığı verilerle otelleri ve restoranları "zam şampiyonu" ilan ettiğini belirten ETİK Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, "Sektör bunu hak etmiyor. TÜİK'in rakamları turizmcilerin çok para kazandığı, gelir ve kar elde ettiği gibi algı oluşturuyor. Gerçek böyle değil" diye konuştu.

TÜİK'in açıklamasının toplumda, iç ve dış pazarda turizm sektörüne ve restoranlara ilişkin yanlış algıya yol açabileceğine dikkat çeken İşler, "TÜİK'in açıklamalarının yeterli ve doğru olmadığını görüyoruz" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

TÜİK'in açıklaması talihsiz

"TÜİK turizm sektörünü 'zam şampiyonu' diye yaftalıyor. Zam şampiyonu değiliz. TÜİK'in sektörümüzü zam şampiyonu göstermesi talihsiz bir açıklamadır. Sektör bu yaftalamayı hiç hak etmiyor. Haksız yere suçlanıyoruz, bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. TÜİK, turizm sektörünün fahiş fiyatlarla hak etmediği büyük gelirler, karlar elde eden bir sektör gibi algılanmasına yol açıyor."

Son zamanlarda TÜİK 'in açıkladığı, ortaya koyduğu verilerin tartışıldığını hatıratan Mehmet İşler, "TÜİK'in istatistikleri hayatın gerçeklerine uymuyor. Bu veriler yanlış, ret ediyoruz" dedi. Yeniden değerleme yüzde 36,2 belirlenirken TÜİK'in ortaya koyduğu enflasyon rakamlarının, verilerin tartışıldığına dikkat çeken İşler, şu görüşleri dile getirdi:

"TÜİK nereden fiyat aldıysa oradan alışveriş yapalım"

"TÜİK ürün fiyatlarını, verilerini gözden geçirsin. Çıkalım çarşıya, pazara, ürün, gıda, girdi fiyatlarındaki artışı görelim. TÜİK nereden fiyat aldıysa oradan alışveriş yapalım. Alışverişlerimizde TÜİK fiyatlarıyla ürün bulamıyor, alamıyoruz. TÜİK verileri piyasayla uyuşmuyor. Vatandaş piyasada fiyatların nasıl arttığını görüyor. Turizmci zammı kafasına göre yapmıyor, satın aldığı ürünlerin fiyatlarını baz alarak fiyat belirliyor. Yiyecek içecek fiyatlarına gelen zam oranını yansıtıyor. Zam şampiyonu gibi yaftalanmayı kabul etmiyoruz. Turizmci fırsatçı değildir."