Külsan 1 ana banner
Empero tepe orta
Öztiryakiler
TUSİD’den İDDMİB Başkanı Çetin Tecdelioğlu’na ziyaret…

TUSİD’den İDDMİB Başkanı Çetin Tecdelioğlu’na ziyaret…

3.07.2022 15:17:20

Güçlü Kaplangı’nın başkanlığında TUSİD Yönetim Kurulu Üyeleri Bekir Topuz, Ergun Bilge, Taşkın Saklıca ve Murat Kuzucu, İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Çetin Tecdelioğlu’nu ziyaret etti. Toplantıda endüstriyel mutfak ekipmanları sektöründe ihracatın geliştirilmesine yönelik projeler istişare edildi.

Aliye GÜMÜŞ / Gastronomi Dergisi

Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İş Adamları Derneği TUSİD Yönetim Kurulu, geçen yılı 12,4 milyar dolar ihracatla kapatan demir ve demir dışı sektörünün çatı STK’sı İDDMİB’in yeni dönem başkanı Çetin Tecdelioğlu’nu Dünya Ticaret Merkezi’nde ziyaret etti. İDDMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Talha Özger’in de katıldığı toplantıda TUSİD Başkanı Güçlü Kaplangı’nın başkanlığındaki heyette TUSİD Yönetim Kurulu Üyeleri Bekir Topuz, Ergun Bilge, Taşkın Saklıca ve Murat Kuzucu yer aldı.

Toplantıda endüstriyel mutfak ekipmanları sektöründeki ihracatın geliştirilmesine yönelik projeler istişare edildi. İhracatı geliştirecek öneri ve faaliyetler değerlendirilirken, Güçlü Kaplangı sektör hakkında bilgilendirmede bulundu. Kaplangı, şu bilgileri paylaştı: “Derneğimiz 1991 yılında kuruldu. Dernek üyelerimiz sektör cirosunun yüzde 90’ın üzerinde. Sektörü temsil eden tek dernek olarak da belli başlı faaliyetlerimiz var ve temsil gücümüz çok yüksek. Tek vücut olarak hareket edebilme kabiliyetine sahibiz. Bunu, elde etmemiz gereken avantajlara yansıtamıyoruz. Gastronomi Dergisi hem bizim hem de Türk basın hayatı için çok değerli olan 31 yıllık yayınımız. Hem basılı hem de dijital olarak yayınlanan dergimiz, bizim tarafımızdan basılıp 3 bin noktaya dağıtılıyor. Horeca sektöründe aralıksız yayın yapan önemli bir yayın ve bununla da övünüyoruz. Önümüzdeki ocak ayında Antalya’da düzenleyeceğimiz ikinci Büyük Sektör Buluşması ile tüm endüstriyel mutfak sanayicilerini bir araya getireceğiz. İhracata yoğunlaşarak UR-GE ve fuarlarla sektörü canlı tutmaya çalışıyoruz.”

“İhracatta hedef pazarımız, Amerika”

Türkiye’nin üretim gücüyle endüstriyel mutfakta 5 ekol ülke arasında olduğunu belirten Kaplangı, geçen yıl 2,4 milyar dolarlık ihracat yaptıklarını söyledi. Kaplangı, tasarım ve teknolojisiyle iç pazarın tüm ihtiyaçlarına cevap veren sektörün her yıl yüzde 10 büyüdüğünü belirterek İstanbul’un dünyadaki endüstriyel mutfak sektörünün merkezi olmasını hedeflediklerini dile getirdi. Kaplangı, “Çin’in ihracatı 86 milyar dolar. Çin’den alacağımız yüzde 10’luk bir pazar payı sektörü yüzde 100 büyütür. ABD'nin onlarca milyar dolarlık endüstriyel mutfak eşyaları ithalatı var ve bunu Çin’den yapıyor. İhracatta hedef pazarımız ABD. Şu anda bu pazarda zayıfız. Bunu alırsak da sektörü yüzde 100 büyütüyoruz. Çünkü ihracat yapılması için almamız gereken ETL ve NSF belgelerini yabancılar çok uzun sürede ve yüksek maliyetle veriyor. Dernek olarak Türkiye'deki temsilcilerle bu belgelerin ülkemizde verilmesi için irtibattayız. Bu belgelerle ilgili ağustos ayında tüm üyelerimize seminer vereceğiz. Yurt dışında katıldığımız fuar ya da URGE’lerde bu sertifika olmadığında dikkate alınmıyoruz. Bununla ilgili bir iş planı için desteğe ihtiyaç duyuyoruz.”

“TUSİD’den endüstriyel mutfak OSB’si önerisi”

Sektörün önemli sorunları arasında Organize Sanayi Bölgelerinin (OSB) olmamasının altını çizen Kaplangı, ihracat ve ithalat garantisi veren bir sektör olarak büyümek için gerekli altyapıya ihtiyaç duyduklarını söyledi. Kaplangı, “İhtisaslı organize sanayi bölgeleriyle, kamunun desteğiyle fabrikalar yapılarak 49 yıllığına sanayiciye kiralanabilir ve bunun karşılığında istihdam ve ihracat garantisi istenebilir. Minimum 200 fabrikalık endüstriyel mutfak OSB’lerle maliyetler düşürülebilir, daha hızlı inovatif ürün geliştirilebilir, nitelikli eleman sıkıntısına çözüm üretilebilir” dedi.

Endüstriyel mutfak ekipmanları sektörünün ihracatının geliştirilmesine yönelik projeler hakkında istişare yapılan toplantının sonunda TUSİD Yönetim Kurulu Başkanı Güçlü Kaplangı, İDDMİB Başkanı Çetin Tecdelioğlu’na teşekkür plaketi takdim etti.