Külsan 1 ana banner
Empero tepe orta
Öztiryakiler
TUSİD Başkanı Güçlü Kaplangı, sektörün taleplerini Bakan Muş’a iletti

TUSİD Başkanı Güçlü Kaplangı, sektörün taleplerini Bakan Muş’a iletti

8.07.2022 13:55:44

TUSİD Başkanı Güçlü Kaplangı, sektörün sorunları ve taleplerini Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a iletti. Paslanmaz çelik ithalatındaki vergilerin kaldırılmasını isteyen Kaplangı, endüstriyel mutfak sektörü için OSB kurulmasını istedi. 

TUSİD Başkanı Güçlü Kaplangı Ticaret Bakanı Mehmet Muş’u ziyaret etti. 7 Temmuz Perşembe günü Ankara’da Ticaret Bakanlığı’nda gerçekleşen ziyarette Kaplangı, Bakan Muş’a endüstriyel mutfak sektörünün gündemindeki konular ve sorunlar hakkında bilgi verip destek istedi. 

Paslanmaz çelik ithalatında verginin kaldırılmasını istedi 

Endüstriyel mutfak sektörünün Türkiye’deki mevcut durumu hakkında Bakan Muş’a bilgi veren Kaplangı, paslanmaz çelikte uygulanan gümrük vergisinin kaldırılmasını istedi. Paslanmaz çelik ithalatında sağlanacak avantajların endüstriyel mutfak sektöründeki ihracata pozitif yönde yansıyacağını belirten Kaplangı, bu yönde atılacak adımların sektörü uluslararası pazarlarda daha rekabetçi hale getireceğini söyledi. 

Sektörün organize sanayi bölgesi talebini iletti 

Türk üreticilerin hedef pazarlarından biri olan Amerika pazarı hakkında Bakan Muş’a bilgi veren Kaplangı, pazarın şart koştuğu belgelerin alınmasında, sektöre destek olunmasını istedi. ABD pazarının kalite belgelerinin, çoğunluğu KOBİ olan üreticiler açısından yüksek maliyet oluşturduğunu anlatan Kaplangı, Bakanlığın bu konuda sağlayacağı destek ve teşviklerin, daha fazla Türk şirketinin bu pazara girmesini sağlayacağını söyledi. 

Endüstriyel mutfak, çamaşırhane ve servis ekipmanları üreticileri içen organize sanayi bölgesi kurulması yönündeki taleplerini de ileten Kaplangı, Bakan Muş’u 2023 yılında düzenlenecek HOSTECH By TUSİD fuarına davet etti. 

Kaplangı, Bakanlığın bugüne kadar sektöre verdiği destekler nedeniyle de Bakan Muş’a, TUSİD Yönetim Kurulu adına bir teşekkür plaketi takdim etti.