RATIONAL AG'den tarihinde ilk kez 1 milyar euroluk ciro!

RATIONAL AG'den tarihinde ilk kez 1 milyar euroluk ciro!

23.01.2023 17:29:42

Teknolojik mutfağın kalbi RATIONAL, 50 yıllık geçmişinde ilk kez 2022 yılında, iki farklı pişirme sistemi olan iVario ve iCombi ile 1 milyar Euro’nun üzerinde grup cirosuna ulaştı. Bir önceki yıl ciro 780 milyon Euro olarak açıklanmıştı.

RATIONAL AG CEO’su Peter Stadelmann; “Bu memnun edici gelişme, yılın ikinci yarısında tedarik sürecinin rahatlaması, bununla birlikte üretimin hızlanması ve yığılan siparişlerin azaltılmasının sonucu” dedi.  

RATIONAL AG, her iki ürün grubunda da büyüme sağlarken iCombi ürün grubunda, yılın ikinci yarısında tedarik sürecinin iyileşmesi sayesinde, bir önceki yılla karşılaştırıldığında yüzde 28’lik satış artışı yakaladı. iVario ürün grubundaki satışlar ise, yüzde 57’lik bir büyümeyle tatmin edici bir sonuç verdi.  

Amerikan pazarı beklenilenin üstünde büyüme oranları ile pazarlar arasında öne çıktı. Genel olarak, neredeyse tüm pazarlar iyi bir performans gösterdi. RATIONAL AG’nin Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkanı (CSMO) Markus Paschmann, “Bu eşsiz başarı, müşteri faydasına odaklanma ile birlikte tedarikçi ve bayilerle olan uzun süreli ortaklıklar ve çalışanların bitmez tükenmez çabaları sayesinde mümkün oldu” şeklinde konuştu.

RATIONAL AG Finansal İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Başkanı (CFO) Jörg Walter ise şunları kaydetti: “Vergi ve faiz sonrası karın (EBIT) yaklaşık 237 milyon Euro olması bekleniyor ki bu da rekor bir değerdir. Bu olağandışı karlılık; iCombi ve iVario’nun azami müşteri faydası sunduğunu ve dünya genelindeki 2.367 çalışanın şirkete ve müşterilerine olan örnek bağlılığını göstermektedir."

Şirket; 28 Mart 2023 tarihinde yıllık raporun yayınlanması ve yıllık basın toplantısı ile birlikte, 2023  yılının tahmini de dahil olmak üzere, 2022 yılına ilişkin ayrıntılı bilgileri sunacak. Şirket tarafından yapılan açıklamada bu sonuca yardımcı olan çalışan ve çözüm ortakları ile müşterilere teşekkür edildi.