İnoksan A1
BONNA A2
Öztiryakiler
Kalite, sağlamlık ve estetiğin adı Vital

Kalite, sağlamlık ve estetiğin adı Vital

10.07.2024 14:09:15

Endüstriyel mutfak sektörünün önde isimlerinden Mutaş Group A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Kuzucu ile şirketin güncel durumunu ve hedeflerini konuştuk… 

Müşterileriniz ve iş ortaklarınız sizleri biliyor ama sizinle temasa geçmemiş hedef kitlenize Mutaş Group A.Ş. ’den bahseder misiniz? Mutaş Group çatısı altında neler üretiyorsunuz? 

Mutaş Group 1997 yılında Ankara’da kurulmuştur. Farklı firma isimleri altında kurucumuz Hüseyin Kuzucu tarafından inşaat, mekanik, elektrik proje ve taahhüt işleri ile başlatılan sürece, sırasıyla endüstriyel mutfak ekipmanları, soğuk hava depoları ve çamaşırhane ekipmanları üretimi dahil olmuş, gelişerek günümüzdeki konumuna ulaşmıştır. 30.000 m2 kapalı, 50.000 m2 açık alanıyla ve yeni inovasyonlarımızla sektöre çözüm ortağı olmaya devam ediyoruz. Ürün çeşitliliği ve kalitesiyle; otel, restoran, fast-food, pastane, tatil köyleri, hastane mutfakları, askeri mutfaklar, gıda işleme tesisleri, arazi şantiye mutfaklarına doğrudan ve bayilerimiz kanalıyla hitap etmekteyiz. 

Şirketiniz çeyrek asırdan fazla aralıksız faaliyet gösteriyor ve bünyenizde farklı iştiraklerin, üretimlerin yapıldığı farklı markalar da var. Vital ve Elektroturk markaları ile bu yola çıkarken nasıl oldu endüstriyel mutfak ekipmanları, çamaşırhane ve hastane ekipmanları, soğuk oda ekipmanları üretmeye karar verdiniz? 

Endüstriyel mutfak, otel, konaklama ve restoran sektörü aslında birbirinden çok ayrı düşünemediğimiz bir alana sahip. Firma olarak gerçekleştirdiğimiz projelerde müşterilerimize ve hedef kitlemize anahtar teslim yapabileceğimiz, tek bir çatı altında çözüm bulabilecekleri stratejik ortak olma hedefi, bize bu bahsi geçen alanlarda bütünleşik hareket etme yetisini kazandırdı. Rekabet şartları, ülkemizde üretilmeyen, ithal edilmek durumunda olunan bazı ekipmanların yapılabilirliğini gözlemlememiz üzerine farklı kategorilerdeki piyasa talebini karşılama amaçlı çeşit eklenerek büyümeye devam ettik. Bu durum gerek yurt içi gerek yurt dışı pazarlarında rekabet farkı yaratmamıza yardımcı oluyor. Bugün endüstriyel mutfak denince akla ilk gelen markalardan Vital nasıl doğdu? Birbirinden önem olarak ayıramadığımız ürünlerimizin bizi iç ve dış pazarda temsil ederken evrensel bir adının olması gerektiğine inandık. Öyle bir isim olmalıydı ki hayat ve yaşam enerjisini kaybetmeyen, telaffuzu kolay, akılda kalıcı ve estetik durmalıydı. Ürünlerimizde kalite, sağlamlık ve estetik kavramlarını göz önüne aldığımızda bu ürünlerin adının Vital olmasına karar verdik. Bizi ülkemizde, ülkemizi de dünyada temsil edebilecek Vital ismi tescillenerek resmi markamız oldu. 

Vital markasıyla endüstriyel ekipmanlar üretmenin dışında çok büyük projeli işlere de hatırı sayılır oranda imza atmış bir firmasınız. Hiç bu kadar büyüyeceğiniz aklınıza gelir miydi? 

Başarınızın sırrı nedir? Herkes gibi bizim de şirketimiz ve markalarımız için hayallerimiz var. Biz bu yola Mutaş Group kurulmadan önceki yıllarda da bir hayalle ve hedefle çıktık. Her şeyden önce bir aile şirketi olarak işimizi çok severek ve inanarak yaptık. Bu topraklarda kaliteli, sağlam, yenilikçi ve üreten bir firma olma arzusu bizleri besledi. Yerelden bölgesele, istihdam ve değer üreten bir firma olabilme çabası, bugün ulusaldan globale doğru bizleri taşıdı. Ama tüm bu sürece rağmen işin mutfağında olmaktan, gidilecek daha çok yolumuzun olduğunu unutmadan insana, topluma ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak çok büyük sorumlulukların bizi beklediğini hep aklımızda ve kalbimizde taşıdık. Sanırım, yolumuz daha ne kadar uzun olsa da tüm Mutaş Group ailesi olarak bizi ileriye taşıyan, bu ruh oldu. En önemli ilkemizin dürüstlük olması müşterilerimizin dikkatini çekmiş olmalı ki güven kavramını zedelememek için her zaman taviz vermiş ve kayıp, kazanç hesabı yapmaksızın işimizi düzgün yapmayı düstur edinmiş olmamızın başarı sağladığını düşünüyorum.

Mutaş Group, Vital markası ile endüstriyel mutfak, otel, konaklama, restoran, hastane ve daha birçok önemli firmaya stratejik çözüm ortağı oluyor ve hatta rekabet ettiğiniz onca yabancı firmaya rağmen işletmelerin neden yerli malını tercih etmeleri gerektiğini anlatıyorsunuz. Buradaki temel motivasyonunuz nedir? 

En büyük motivasyonumuz bu işi inanarak ve severek yapmamız. En zor şartlarda bile üretmekten vazgeçmeyen, genç ve tecrübeli bir ekibe sahibiz. Eğitimli, deneyimli kadrolarla yürütmeye çalıştığımız tüm organizasyonun elde ettiği sonuçlara baktığımızda yerli malların daha fazla tercih edilmesi bizlerin ve bizim gibi aynı çabayı sarf eden üreticileri de motive etmekte. Bizler bu koca halkanın birer parçasıyız. Burada yüklendiğimiz misyon ve hedeflerin sorumluluğu bizi taze, yenilikçi, motivasyon açısından güçlü kılıyor. 

Dijitalleşme ve sürdürülebilirlik konularının sıkça konuşulup tartışıldığı bu dönemlerde Mutaş Group Vital markasıyla önüne nasıl hedefler koyuyor? 

Mutaş Group, son iki yıldır “Geleceğin Sürdürülebilir Dünyası” mottosuyla gerek dijital dönüşüm çalışmalarına gerek sürdürülebilirlik politikaları kapsamında hızla kurumsallaşma çalışmalarına istikrarla devam eden bir şirket. Değişen dünya düzenine hızlı ve etkili adaptasyon sağlamak adına kurum ve marka uyumu içinde temel değerlerimizi ve toplam kalite yönetim politikalarımızı uygulamaya gayret ediyoruz. Vital markası için koyduğumuz en önemli hedefimiz, satış odaklı karlılık yaklaşımından, insan odaklı karlılık yaklaşımına şirket politikalarımızla uyum içinde gelişmek ve büyümek. 

Vital, kendi sektöründe öncü ülkelerde dahil olmak üzere 60 ülke pazarında da tercih edilen bir marka. Gelecek dönemlerde girmek istediğiniz yeni pazarlar hatta özellikle işaret ettiğiniz bir ülke var mı? 

Endüstriyel mutfak sektörü kalite standartları açısından dünya genelinde üstünde hassasiyetle durulan sektörlerden bir tanesi. Bugün ihracat ağımızla ticaretimizin devam ettiği ülkeler açısından kalite standartlarını karşılayan bir şirkete ve markaya sahibiz. Tabii ki girmek istediğimiz deniz aşırı ülkeler olduğu gibi mevcut ihracatımızın devam ettiği ülkelerde pazar payını artırma stratejilerimizi de geliştirmeye devam ediyoruz. 

Vital marka ürünlerinizin kalite standartlarından da biraz bahsedebilir misiniz? Özellikle yurtiçi ve yurtdışı standartları arasında dikkatinizi çeken farklılıklar nelerdir? 

Endüstriyel mutfak ekipmanlarımızı ülke ve dünya pazarına sunarken kalite standartlarımızı karşılayacak tüm altyapımızı güncel tutuyor ve gereksinimlerimizi karşılayacak kurumsal çalışmalara aralıksız devam ediyoruz. Bu yaklaşımla Vital ürünlerimiz tümü TSE, TSEK gibi ulusal kalite ve kontrol standartlarıyla birlikte diğer uluslararası ISO, OHSAS, CE, TUV vb. kalite, çevre ve insan sağlığına yönelik standart ve belgelere sahiptir. Geçen yıl iki fuara katıldığımız Amerika pazarı için ihtiyaç olan belgeleri de edinme sürecindeyiz. 

Malum yaz sezonu açıldı, sektörün öncü firmalarından biri olarak turizm tesislerine yönelik hangi ürünleriniz daha çok tercih ediliyor? 

Özellikle turizm ülkesi olduğumuz için en çok tercih edilen firma ve marka olma teveccühünü bizlere yaşatan müşterilerime teşekkürü bir borç biliriz. Çünkü aldığımız özellikle büyük projeli işlerde a’dan, z’ye anahtar teslim uygulamalarımızla alanında deneyimli ve eğitimli uzmanlarımızla ve satış sonrası destek süreçlerimizle stratejik çözüm ortaklığı sunuyoruz. Projeli işler dışında sağladığımız ekipman temini konusunda da satış öncesi danışmanlık, satış süreçleri ve satış sonrası süreçler de büyük projeli işlerdeki gibi aynı özene sahip olmamız ihtiyaç duyulan birçok ürünü tercih edilir kılıyor. Genel olarak sadece turizm sektöründen ziyade genellersek pişirici ekipmanları özellikle 700-900 Seri Pişiriciler, Maestro Kombi Fırınlar, Prime Konveksiyonlu Fırınlar, Nevo Patisserie Fırınlar, Tam Modüler Soğuk Odalar, Bulaşık Yıkama Makineleri, Çamaşır Yıkama / Kurutma Makineleri ve Silindir Ütüler en çok satışı gerçekleşen ürünlerimiz arasındadır. 

2024 yılı bitmeden müşterilerinizi ve hedef kitlenizi yeni bir ürünle buluşturacak mısınız? 

Teknolojik gelişmeleri hassasiyetle takip ediyor ve müşterilerimizin taleplerini ciddiye alıyoruz. Aldığımız müşteri talepleri doğrultusunda özellikle 700/900 Seri Pişirici ailesine 600 Seri Pişiricileri de katmaya hazırlanıyoruz. Ayrıca Maestro Kombi Fırınlarımızın yeni inovasyonu akıllı fırınlar için de Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Yıl sonuna kadar yeni ürünlerimizi hedef kitlemizle ve müşterilerimizle buluşturmayı düşünüyoruz. 

Bu keyifli söyleşi için sizlere teşekkür ederiz. Buradan sektörünüze, hedef kitlenize ya da müşterilerinize söylemek istediğiniz bir şeyler var mı? 

Öncelikle bizlere bu söyleşi fırsatını verdiğiniz için ben ve tüm Mutaş Group ailesi adına size teşekkür ederim. Kıymetli müşterilerimize, sektörde emek veren tüm paydaşlarımıza saygılar, bol kazançlar dilerim