Külsan 1 ana banner
Empero tepe orta
Öztiryakiler
Endüstriyel mutfak sektörü Internorga'ya damgasını vurdu

Endüstriyel mutfak sektörü Internorga'ya damgasını vurdu

9.05.2022 10:33:20

Endüstriyel mutfak sektörünün kalbinin attığı Almanya Hamburg’daki Internorga Fuarı 30 Nisan-4 Mayıs tarihleri arasında 14 milli ve 10 bireysel firmanın katılımıyla gerçekleşti. 

1921 yılında kurulan ve her yıl Almanya Hamburg’da düzenlenen otel, restoran, hazır yemek servisi, endüstriyel mutfak sektörü ve pastaneler için uluslararası fuar niteliği taşıyan Internorga, 30 Nisan-4 Mayıs tarihleri arasında yapıldı. Türkiye’den de TUSİD üyesi olan 14 milli ve 10 bireysel firmanın katılımıyla gerçekleşen fuara, Hamburg Başkonsolosu Emine Derya Kara ve Ticaret Ataşeler Pelin Ferah ve Yıldız Onur da ziyarette bulundular. 

Internorga Fuarı'na ilişkin değerlendirmede bulunan TUSİD Başkanı Güçlü Kaplangı, “Fuarda, gastronomi, otel, fırın ve pastane sektörünün yenilikleri ve gelişmeleri sergileniyor. Bildiğiniz üzere sektörümüz her yıl ortalama yüzde 10 büyüyerek, Avrupa’nın 2. büyük endüstriyel mutfak ekipmanları üreticisi haline gelmeyi başarmıştır. Kilogram başına 4,15 dolar ihracat gelirimiz var. Bu yüzden Avrupa pazarı bizim için oldukça önemli ve her sene sektörümüzü ilgilendiren bu fuara katılım sağlıyoruz” dedi.

Endüstriyel mutfak eşyaları ihracatında 2022 yılı için 2,8 milyar dolar ihracat hedeflerinin bulunduğunu belirten Kaplangı, navlun maliyetlerindeki artışın Çin’in ihracattaki etkisini azaltıp talebin Türkiye’ye kaydığının da altını çizdi.