Külsan 1 ana banner
Empero tepe orta
Öztiryakiler
Robotlar ile yaşam daha sürdürülebilir!

Robotlar ile yaşam daha sürdürülebilir!

19.10.2022 10:02:27

Milyonlarca insanın sağlıklı gıdaya ulaşamama sorununu ortaya çıkaran gıda krizi, tarımdaki politika ve iş süreçlerini de değiştiriyor. Numerik kontrol sistemleri geliştirmedeki tecrübesiyle birçok alanda robotikleşme çalışmaları yürüten Fanuc, tarımda teknoloji ve robotlara yatırım yaparken, robotlarıyla yeşil tarım uygulamalarını da merkezine alıyor.

Artan dünya nüfusu ve göz göre göre gelen iklim krizi, sağlıklı gıdaya ulaşım şansını her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Dünya genelinde yaşanan pandemi ve sonrasında patlak veren Rusya-Ukrayna savaşı sonucunda yaşanan tedarik zincirinin bozulması ve enerji maliyetlerindeki artış, ülkelerin tarım politikalarıyla ticaret hacimlerini doğrudan etkiledi. Bu gelişmeler bile önümüzdeki dönemde daha fazla insanın sağlıklı gıdaya erişimini engelledi. 

Amaç verimi artırmak

Sağlıklı ve dengeli beslenme söz konusu olduğunda tarımsal üretimin önemi de her geçen gün artırıyor. Planlı tarım uygulamalarının teknolojiyle entegre olması, yeni yüzyılla birlikte üretimi geliştirmenin yanı sıra sürdürülebilirliğe de katkı veriyor. Küresel gıda krizini çözmenin ve doğru çözüm yollarıyla ilerlemenin öncelikli şartları arasında da tarımda teknoloji ve robotlara yapılan yatırım bulunuyor. 

Gıda krizine karşı tarımsal üretimde önemi artan robotları da geliştiren Fanuc, tarımsal faaliyetlerde ürün toplama ve paletlemeye özel sunduğu çözümlerle verimi artırmayı hedefliyor. Marka tarafından geliştirilen LR Mate 200iD ve M-410iC/185 robotlar, birincil bileşenlerden bitmiş ürüne kadar gıda yolculuğunun her adımında yüksek performans gösteriyor.

Zorlu koşullarda bile yüksek performans

Tarla veya seradaki ürünün toplamasını en dar alanda dahi milimetrik hassasiyetle gerçekleştirebilen bir robot olan ve Hollanda’da Sweeper firması tarafından kullanılan LR Mate 200iD, tarlada yer alan olgunlaşmış biberleri entegre edilmiş kamerası sayesinde tespit ediyor. Zorlu koşullar, yüksek sıcaklıklar ve nem altında yüksek performans gösteren robot, bunun yanı sıra toprağa düşen biberlerin ortaya çıkaracağı sera gazı oluşumunu da önlüyor. Özel olarak paletleme görevi için tasarlanan M-410iC/185, 4 eksenli modeli sayesinde hızlı paletleme, montaj, işleme ve parça transferi uygulamalarında 185 kg’a kadar performans gösteriyor.