Reklam
GGM
Reklam
Empero tepe orta
Reklam
Öztiryakiler

Bilgeinox enerjisini güneşten alacak!

10.07.2021 13:43:06

Bilgeinox enerjisinin bir kısmını güneş enerjisinden edinecek. Bilgeinox CEO’su Akdoğan, “Güneş enerjisini tercih ederek,  dünyaya ve çevreye karşı olan sorumluluğumuzu da yerine getirmiş oluyoruz” diye konuştu.

Bilgeinox, tükettiği enerjinin bir kısmını güneş enerjisinden karşılayacak. 1.286 Kwp’lik GES yatırımını 2021 yılı başında gerçekleştirdiklerini söyleyen Bilgeinox CEO’su Gürhan Akdoğan, “Güneş enerjisini tercih etmede maliyetlerimizi düşürmenin yanı sıra dünyaya ve çevreye karşı olan sorumluluğumuzu da yerine getirmiş oluyoruz” dedi. 

"Yenilebilir enerji kaynakları önemli hale geldi"

Yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmanın önemli hale geldiğini belirten Bilgeinox İcra Kurulu Başkanı (CEO) Gürhan Akdoğan, “Fosil yakıtlı sistemlerle enerji üretimi çevre değerleri açısından da olumsuzluklar yaratıyor; dövize dayalı ve dışa bağımlı hale getiriyor. Bu konu ekonomik açıdan Türkiye'nin önemli dar boğazlarından biri. Bu nedenle alternatif enerji kaynaklarına yönelmek ülkemiz için bir zorunluluk. Dünyamızın, çevre değerlerinin hem de ekosistemin korunması açısından bu çok önemli. Dolayısıyla Bilgeinox olarak etik değerlerimiz ve çevre politikaları anlayışımızla tükettiğimiz enerjinin bir kısmının yenilenebilir enerji kaynaklarından edinmeyi aldığımız stratejik kararlardan birisi olduğunu belirtmeliyim. Bu stratejik karar doğrultusunda 1.286 Kwp’lik GES yatırımımızı 2021 yılı başında gerçekleştirdik” diye konuştu. 

Türkiye’nin güneş kapasitesi çok yüksek olan ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Gürhan Akdoğan, “Bize göre İngiltere, Almanya gibi güneş ışınım kapasitesi az olan ülkelerde bile güneş enerjisinin çok yoğun kullanıldığını düşünürsek ülkemizin bu konuda mevcut potansiyelinin mutlaka kullanılması gerekli olduğunu düşünüyoruz” dedi. 

"Türkiye güneşten yeterince faydalanamıyor"

Türkiye’nin güneş enerjisinden yeterince yararlanamadığını ifade edemediği görüşünü paylaşan Akdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Elektrik enerji kaynaklarının sadece yüzde 3,6’sı güneş enerjisinden elde edilirken yüzde 32 oranında kömür yani fosil yakıttan sağlanıyor; böylece çok ciddi karbondioksit emisyonu dünyaya salıyoruz. Sera gazı etkisiyle ve küresel ısınma nedeniyle ozon tabakasının delinmesi ve ekosistemin bozulması dünyamız açısından çok tehlikeli bir boyutta. Diğer taraftan doğalgazın çevresel etkisinin az olmasına karşın dışa bağımlı olması nedeniyle yüzde 30 oranında döviz kaynaklarının dışarıya akmasına neden olmakta. Hem çevresel etkisi hem de ekonomik açıdan değerlendirildiğinde güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payının olması gerekenden çok düşük olduğu kanaatindeyiz.”

Tüketimin yüzde 37’si güneşten!

Bilgeinox'un Çatı Tipi Güneş Enerjisi yatırımının 2020 yılında başladığını belirten CEO Gürhan Akdoğan, “Bu yatırımı yaklaşık 8 aylık bir süre içinde gerçekleştirdik. Burada tüketimimizin yaklaşık yüzde 37'sini güneş enerjisinden elde etmiş olacağız. Maliyetlerimizde önemli bir kazanım sağlanacak. Karbon ayak izi açısından da yılda 1050 ton karbondioksit emisyonu sağlamış olacağız. Dünyanın bu sektörde en önemli firmalarından Krannich Solar ve çözüm ortağı Endura Enerji’den edindiğimiz tecrübeyle yatırımımızı gerçekleştirdik” diye konuştu.

Projeyi Bilgeinox'un insanlığa ve doğaya karşı sorumluluğu olarak gördüklerini ifade eden Akdoğan sözlerini şöyle tamamladı: “Dolayısıyla bizim önerimiz sanayicilerin bu tür alternatif enerji kaynaklarını mutlaka kullanmaları, diğer taraftan da enerji verimliliği projeleriyle mümkün olan en az enerji tüketerek enerji tasarrufu sağlayacak yatırımları yapmaları, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri yaklaşımıyla üretim faaliyetlerini gerçekleştirmeleridir. Endüstriyel mutfak sektöründe şirketimizce ilk kez gerçekleştirilen bu yatırımla bir kez daha Bilgeinox’un sektörde diğer firmalara öncülük etmesinden gurur duyuyoruz.”

 

Image
Erica Walker
Blogger | Mobile Application Developer

The result is that one of the most protected people on the planet has caught a disease that has cured more than 1 million people worldwide, more than 200,000 of them in the United States.

PREVIOS POST
Travel’s Green Revolution Remains a Work in Progress
NEXT POST
Japan to ease entry restrictions for all countries